BIRMA.

schatten, dan moeten we de temperatuur erbij kennen.

Wat deze betreft: het verschil tusschen zomerwarmte en winterkoude neemt van de kusten landinwaarts toe. Terwijl Batavia een gemiddelde temperatuur van 25°—26° C. heeft, bereikt Rangoon reeds in de warmste maand 29° C, in dé koelste 23°. Juiste opgaven voor het binnenland ontbreken; maar in de Shanstaten zijn in December nachtvorsten en in het Saloeëndal in den warmsten tijd (April en Mei) gemiddelde waarden van 38° C. waargenomen.

De delta van de Irawaddi is door het samengaan van warmte, vochtigheid en een lagen bodem natuurlijk zeer ongezond, maar hier zoowel als elders in de vlakte heeft men bijna overal gelegenheid naar de bergen te vluchten.

Uit het klimaat en de hoogteligging volgen de producten. Het laagland levert tot bij Mandalay tropische gewassen. Langs de kust is op de moerassige gedeelten een ondoordringbare mangrove-vegetatie, een boomsoort, die met haar luchtwortels de aanslibbing ten zeerste bevordert.1 Waar de grond steviger wordt, ziet men in 't wild kokospalmen en bananen en worden daarnaast rijst, suikerriet, katoen en de voor de inboorlingen onontbeerlijke tabak verbouwd. Opper-Birma levert alle vruchten der sub-tropische en gematigde zones en m de hoogere deelen tarwe. De natuurlijke plantengroei toont buitengewoon duidelijk de afhankelijkheid van den regen. Palmen, bamboes en lianen zijn karakteristiek voor de altijd groene regenwouden, maar toch komen hier en daar reeds zomergroene loofboomen, die dus in den drogen tijd kaal staan.

Tot deze behoort de teakboom, welke dus naar binnen in aantal toeneemt, terwijl palmen en bamboes ontbreken of hoogst zeldzaam worden. In de droogste streken en op de hoogvlakten ziet men de savannen of tropische steppen, waar enkele verspreide boomgroepen, meest nog in de lagere deelen, met uitgebreide grasvlakten, die in hoofdzaak veeteelt toelaten, afwisselen.

Op de vegetatie berust de dierenwereld. Hier leven de

1) Niet te verwarren met den mangoboom, een tropische plant die behalve in onzen Oost ook aan de kust van Guinea in West-Afrika voorkomt en pruimvormige steenvruchten levert.