YILDIZ-KIOSK.

jammerklachten waren ze eenmaal al niet getuigen! Het suizen van den adem der lente zou wel de echo kunnen zijn van een menschenziel, in den Bosporus de eeuwigheid ingetreden, of van een wanhopige worsteling in den Arabischen vrijheidsoorlog.

Yildiz heeft ook zijn handelsbeurs met al den aankleve van dien. De geldswaarden, die er worden verhandeld, zijn vele en zeer verscheiden, en zeer aan koerswijzigingen onderhevig. Hoor maar eens! Daartoe behooren concessies van mijnen, spoorwegen, oliebronnen, bosschen, leveranties van geschut, kleedingstoffen, koren, rijst, vleesch, boter, enz., brevetten van gezant, landvoogd, belastinggaarder, grensbeambte, kadi, ja zelfs een enkele maal van groot-vizier. Ook eerbewijzen komen hier vaak ter markt, vooral ridderordes, ook buitenlandsche, waarvan het Legioen van Eer in de eerste plaats in aanmerking komt, dat soms tot voor honderd duizend francs toe wordt verkwanseld. Een ambassadeursbaantje, al is 't maar voor een enkel jaar, kost hoopen geld: een voorbeeld is mij daarvan bekend, dat het den benoemde op een kwart miljoen francs is te staan gekomen.

Tot besluit van mijn inventaris der hier al zoo te vinden menschensoorten, noem ik nog apothekers, kwakzalvers, kiezentrekkers, sterrewichelaars en andere toovenaars.

Onder de vele gebouwen en paviljoenen van Yildiz noem ik nog ten slotte een vierkant, witgepleisterd huis van twee verdiepingen: dat is de Malbein, het geheiligde verblijf van den hofmaarschalk en de kamerheeren. Geheel ongenaakbaar is dat ontzagwekkend oord echter niet. De muren van Jericho waren niet bestand tegen trompetgeschal; om den Malbein binnen te treden, moet men ander metaal doen klinken.

's Morgens om een uur of negen is het lieve leven op Yildiz al in vollen gang. Rondom den Malbein verdringt zich een bonte menigte van allerlei voertuigen. Naast onappetijtelijke vigilantes, houtskoolwagens, zandkarren, kameelen met hout beladen, ezelinnen van aafdwerkers, vinden we hier het prachtige rijtuig van den groot-ceremoniemeester,