Y1LD1Z-K[0SK.

danken heeft. De oude Mahmoed Nedim was eenmaal de booze geest van Sultan Abdoel Aziz; en het was dus natuurlijk, clat het Turksche publiek Tahsin wel is waar ongaarne aan het hoofd der kanselarij zag, maar toch besefte, dat de gemaal der kleindochter van zulk een man de aangewezen persoon was voor de bekleeding van zulk een post. Al is hij wat klein, hij ziet er toch voor een man van diep in de vijftig niet kwaad uit, met zijn regelmatige wezenstrekken, zijn zwarte oogen, dito baard en ietwat vrouwelijke stem.

De door hem bekleede betrekking eischt veel tact, taaien menschenkennis, en bovenal een juist oordeel en nimmer falende bedrevenheid in het dagelijksche zakenbeheer. Hij is cle man, die het meest met den Sultan in persoonlijke aanraking komt, alles, wat van eenig belang is, met hem bespreekt, de noodige bevelen ontvangt en overbrengt, de voornaamste loopende zaken van alle ministeries nagaat, en, waar hij 't noodig acht, toelicht. Zijn invloed is niet zelden grooter dan die van den eersten minister; en toch is hij, ben ik goed ingelicht, bekrompen, ja in menig geval kinderachtig. Zijn meesterschap over de taal is zeer gering; en de wijze, waarop hij zich uitdrukt, maakt den indruk van een van buiten geleerde les. Zijn alles omvattende invloed maakt, dat men, zelfs tegen wil en dank, met hem moet rekening houden, ook bij het dingen naar onbeduidende concessiƫn; en waar het gezantschappen geldt, is hij om zoo te zeggen alvermogend.

Een jaar of wat geleden verhief zich aan den horizon van Yildiz een nieuw gesternte, dat zelfs Tahsin niet vermocht te doen verdwijnen. Het gansche paleispersoneel was woedend bij de onverwachte verschijning, die, schoon buitengemeen schraal van lichaam, al spoedig bleek geen katje te zijn om zonder handschoen aan te pakken. Dat uiterlijk nietige heerschap droeg den naam van Izzet Pasja, geboortig uit Damascus, en bezitter van een zeer donker, naar boven spits toeloopend aangezicht. Zijn zwervende blikken zijn van dien aard, dat ge onmogelijk zien kunt, of hij links of rechts gluurt. Van gewoon rechter in de gemengde rechtbank van koophandel had hij het tot voorzitter daarvan gebracht, toen, ingevolge hooggaande klachten van de Euro-