YILDIZ-KIOSK.

jaar zijt vooruit gekomen, laat ik in eenige hoofdtrekken volgen.

Ten gevolge van de dreigende spanning met Rusland, hebt ge uw heer en meester overgehaald, om aan Krupp zóó veel geschut te bestellen, dat er voor u honderd duizend Pond Sterling overschoot, als commissieloon. Voorwaar een aardig begin ! Kort daarna volgde een bestelling van Mausergeweren, gevolgd door een geldzaak met Hirsch. Dat wordt nu te zamen aan Ponden Sterling, die u als tusschenpersoon zijn ten deel gevallen: 100.000 van Krupp, 170.000 van Mauser, en 80.000 van Hirsch. Als ik nu de door u bemiddelde leveranties van spoorwegen aan Kaula en eenige kleinere hier bijreken, mag ik het totaal van uw bemiddelingsfooien wel op plm. 700.000 Pond stellen. Daarbij komt een bedrag aan rechtstreeks door u van uw meester gebeurde sommen, naar aanleiding van petroliumconcessies en wat al niet. Het totaal daarvan begroot ik op een cijfer van tusschen 200.000 en 300.000. Ik reken alles in Ponden Sterling, wetende, dat gij de twee Francs minder waard zijnde Turksche Ponden liever niet voor uw becijferingen gebruikt. Als ik nu bedenk, dat gij de zuinigheid zeer ver drijft, (b.v. u hoofdzakelijk van Abdoel Hamid's afleggers kleedt), en dat ge in uw handelsspeculaties altijd gelukkig zijt geweest, dan zal ik me wel niet erg vergissen, als ik uw tegenwoordig vermogen schat op minstens anderhalf miljoen Pond Sterling.

Nu is het onbetwistbaar, dat gij aan Zijne Majesteit gewichtige diensten bewezen hebt. Met Saïd Pacha hebt gij gezorgd, dat Midhat's rechtsgeding met de gewenschte veroordeeling eindigde. Bijna al de leden der keizerlijke familie, de gezamenlijke ministers en legerhoofden zijn bij verschillende gelegenheden door u ondervraagd. Aan ijver heeft het u nooit ontbroken. Op staatkundig terrein hebt ge een merkwaardige onpartijdigheid aan den dag gelegd. De Duitschers beschouwen u als hun steunpilaar; de Russen houden vol, dat gij hun pleitbezorger bij uitnemendheid zijt; de Britten spelen mooi weer met u, al weten ze volmaakt goed, wien ze voor hebben. Jammer maar, dat