WAT ZIJN KOMETEN EN METEOREN ?

1 7

De geschiedenis vermeldt eenige gevallen van meteoorsteenen, die uit den hemel gevallen zijn en die door vele geslachten als heilig beschouwd zijn. Daarvan noemen wij den heiligen kaaba te Mekka, den zwarten steen te Emessa in Syrië, en den grooten steen van de pyramide van Cholula in Mexico, die, volgens de overlevering, alle van hemelschen oorsprong zijn. In de sterrenkundige jaarboeken van China vinden wij een verslag van den val van een aëroliet op 14 Januari 616 vóór Christus, die verscheiden wagens verbrijzeld en tien man gedood heeft in zijn val. De mededeeling van het neerkomen van een grooten meteoriet te Ensisheim aan den Boven-Rijn gelijkt meer op een; verdichtsel dan op het verslag van een natuurverschijnsel; zij luidt aldus: „ongeveer een uur voor den middag op 7 November 1492 werd een jongen, die bij een korenveld geplaatst was om de kraaien af te schrikken, hevig verschrikt door een zwaren donderslag en een verward geluid als van een stormwind. Naar boven kijkend, zag hij bijna voor zijn voeten, een monsterachtig ding neervallen, dat een donkerrood licht verspreidde. Op zijn geroep kwamen vele dorpelingen toeschieten, die vol vrees en ontzag — want de grond had door den schok getrild — verklaarden, dat hier een wonder Gods gebeurd was. Zij bevonden, dat de steen die nog rookte, tot de helft van een mans lengte in den grond gedrongen was; toen koning Maximiliaan van dit wonderlijk feit kennis kreeg, haastte hij zich deze plek te bezoeken en, na lang overleg met de oudsten uit het district, kwam bij tot het onvermijdelijk besluit, dat het inderdaad een heilige steen was, die hun door den hemel was toegezonden, maar dat er meer dan 's menschen wijsheid toe noodig was, om het doel, waarmee hij gezonden was, te doorgronden. Daarna werd bevolen, dat de steen naar de naburige kerk overgebracht zou worden; daar bleef hij drie eeuwen in het koor hangen als voorwerp van ontzag en aanbidding voor pelgrims van heinde en ver. De steen woog 130 kilogram en, vreemd genoeg wordt een stuk van dezen door den hemel gezonden heiligen steen tot op dezen dag in het British Museum bewaard, waar trouwens meer dan 300 andere staaltjes te

W. B. I, 1910. 2