HET HEDENDAAGSCHE RUSSISCHE SCHRIKBEWIND.

dig was aan deze gruweldaden, die alleen in Marokko haar weerga vinden.

In de eerste Doema heeft zelfs een militair procurator, generaal Kouzmin-Karavaew, den gruwel van het ambtelijk bloedvergieten aan de kaak gesteld. „Meer dan 600 man„nen," zeide hij, „zijn in de laatste vier maanden opgehangen, doodgeschoten of op andere wijze ter dood gebracht, „op beestachtige manier, zonder vonnis, of volgens rechts//verhandelingen, die niets dan een sombere grap waren. Dit „getal is schrikaanjagend en toont ons weer eens, dat het „hoofddoel van de doodstraf hier in Rusland bloedige „wraak is."

Zitting na zitting van de eerste Doema werden besteed aan voorstellen aan Tsaar en regeering om amnestie. Maar het was een preeken voor doove ooren. De senaat besliste, dat terechtstellingen zelfs zonder krijgsraad niet onwettig waren onder den staat van beleg, zooals de Tsaar dien gelast had. Later bestreden verschillende leden vai dit lichaam dat de Gouverneurs-generaal het recht der terdoodbrenging zonder vonnis bezaten. Daarop heeft het hoogste gerechtshof van Rusland voor eenige weken beslist, dat het recht van terechtstelling zonder vorm van proces gegrond was op een keizerlijk decreet, en dat de Gouverneurs voor de straffen slechts den Tsaar persoonlijk verantwoording schuldig waren. Dat daarentegen een telegram van Doebrowin aan den Tsaar voldoende is om de begenadiging te bewerken van den een of anderen misdadiger, die tot het verbond der echte Russen behoort, is een bewezen feit. Nog zeer kortgeleden heeft de Tsaar weer 12000 gulden doen toekomen aan dit nobele verbond, welks president Dubrowin wegens aansporing op den moord op Herzenstein en Yollos voor eenige dagen in Finland voor 't gerecht had moeten verschijnen, maar dit wijselijk naliet.

De mogendheden hebben getracht, door hun diplomatieke vertegenwoordigers den Maghzen aan 't verstand te brengen, dat hij den Roghi en diens aanhangers niet met de daar te lande gebruikelijke wreedheid behandelen mocht. Maar de Tsaar, in wiens naam even ontzettende gruweldaden geschieden, wordt door de regeeringen van dezelfde beschaafde lan-

W. B. I, 1910. 4