UIT HET LEVEN HER MUZELMANNEN IN ALGER1E.

Gelukkig hebben de Arabische vrouwen haar kapsel nog niet veranderd. Zij hebben de chignon niet aangenomen, nog minder de kunstig opgebouwde, torenhooge kapsels van valsch haar, zoo geliefd bij onze tijdgenooten. En als zij naaide comedie gingen, zouden ze een ware vreugde zijn voor hen, die achter haar zaten: zij kennen den hoed niet! Het haar, evenals vroeger eenvoudig gevlochten, hangt over de schouders neer onder den zijden doek, die het bedekt en er om heen gewonden wordt. Op dezen zijden doek dragen zij bij voorkeur hetzij slingers van oranjebloesems, eindigend in kleine ruikertjes van saamgebonden bloemen, die gracieus achter de ooren neerhangen en iedere beweging van het hoofd volgen, of juweelen, die zij er rijkelijk in diadeemvorm op vastspelden. Hierin blijft de traditie geƫerbiedigd. Het zijn ook niet deze hoofdbestanddeelen van het toilet : de pantalon en het kapsel, waaraan de te ijverige leveranciersters der rijke Moorsche vrouwen haar schendende handen geslagen hebben, maar de bijzaken, zooals bij voorbeeld het open jakje. Een der schoonste onderdeden der Moorsche vrouwelijke kleederdracht was het hemd van gaas en zijde, doorzichtig als kant en waarvan de wijde mouwen bij iedere beweging den arm geheel bloot lieten. Nu eischt de mode, dat de mouwen, waaraan aan het eind een split is, den arm nauw omsluiten ; grof, bedrukt neteldoek heeft de zijde vervangen waarvan het hemd vroeger gemaakt werd; dit kleedingstuk zelve, evenals het sierlijke, geborduurde jakje, dat het bedekt, loopt gevaar te verdwijnen en plaats te maken voor het japonlijf. En welk een lijf! De laatste smaak voor de meest geziene dames, indien men deze steeds onzichtbaren zoo noemen kan, is een fluweelen schootlijf, gesloten als de Zondagsche lijfjes der Fransche boerinnetjes, en dat dragen zij zonder corset. En toch is het corset haar niet onbekend. Velen dragen er een; zij hebben zonderlinge kleine corsetten, die zij, daar zij niet met het gebruik ervan bekend zijn, boven haar kleeren dragen. Om bij feestelijke gelegenheden haar toilet te voltooien, dragen zij dan zijden handschoenen en daar overheen, om ze toch vooral goed te laten zien, ontelbare ringen. Het is een vreemd schouwspel als men haar zoo ziet aankomen: met die slecht

W. B. I, 1910. 7