SERUMZIEKTE.

De leiding heeft een lengte van 77 kilometer en volgt de richting van den Panama-spoorweg; haar hoogste punt ligt 68 meter boven de oppervlakte der zee. De stalen buizen, waaruit zij bestaat, hebben een middellijn van 20.3 centimeter; de leiding is berekend op een druk van 800 Engelsche pond per vierkante duim, of van 56.3 kilogram per vierkante centimeter, doch er wordt zelden met grooter druk dan 21 kilo gewerkt. De leiding is in het jaar 1906 binnen zes maanden aangelegd en sedert 14 November aanhoudend in gebruik. De tankstoomers der Californische maatschappij brengen de ruwe olie naar La Boca, van waar zij in dertig uren over de landengte naar Colon gepompt wordt; van daar voeren schepen de olie naar' New-York en Philadelphia, waar zij met goed gevolg de olie der oostelijke petroleumbronnen concurrentie aandoet.

Ook op de landengte zelf wordt de ruwe olie uit Oalifornië tegenwoordig veel gebruikt; sedert het begin van dit jaar worden de vaste ^stoomketels, die bij den aanleg van het kanaal dienst doen, uitsluitend met deze olie gestookt; zij kost per vat van 159 liter slechts 2.25 gulden, terwijl een ton steenkolen door de Panama-spoorwegmaatschappij tegen den prijs van 15.87 gulden geleverd wordt. Daar nu echter het warmtegevend vermogen van zulk een vat petroleum gelijk staat met dat van \ ton kolen en ook de bediening van den ketel bij gebruik van petroleum goedkooper is dan bij gebruik van steenkolen, zoo heeft men daardoor een besparing van 35 pct.

v. O.

Serumziekte.

Aan de serumtherapie heeft de menschheid, in de eerste plaats bij de bestrijding der diphterie, zooveel te danken, dat aan de tegenstanders dezer geneesmethode, aan hen die er bezwaar in zien dat men antitoxinen of tegengiften en dus vergiften opzettelijk in het bloed invoert, als het ware het zwijgen is opgelegd.

Dit neemt niet weg dat blijkens.de ondervinding de hier bedoelde geneeskrachtige serums niet geheel onschadelijk zijn.

Bij een deel, bij ongeveer 20 pct. van de met diphterie-serum behandelden, constateert men namelijk 7 a 10 dagen na de inspuiting van het serum eene soms plaatselijke, soms over eene groot gedeelte