DE POOL-ESKJMO-'S.

manieren en met zijn trouwe zachte oogen. Toch kleefde er vorens onze ideeën een smet op deze twee, anders aantrekkelijke mannen — zij waren moordenaars. Zij hadden samen 'den toovenaar Kajorapaloek vermoord. Hij was een slecht man, die zijne landslieden op allerlei wijze gekweld had Onder anderen misbruikte hij zijn positie als Angekok om hen bij iedere gelegenheid een doodelijken angst aan te jagen met vreeselijke voorstellingen van mislukking der vischvangst en van hongersnood.

Ten laatste werd hij cloor zijne stamgenooten ter dood veroordeeld en de twee voornaamste mannen, Masaitsiak en Oerdloriark legden het vonnis ten uitvoer en verwierven hiermede de algemeene dankbaarheid van den geheelen stam. Masaitsiak nam de vrouw van den cloocl een leeft nu tevreden en gelukkig met haar en zij met hem.

Toen wij met de „Godthaab" in de Noordsterbaai lagen, was het de korte zomertijd der Noordpool-Eskimo's. In het Zuidelijke deel van hun district is het jaar in ongeveer vier gelijke seizoenen verdeeld. Daar is 3 maanden winternacht en 3 maanden zomer, gedurende welken tijd de zon met ondergaat Tusschen deze twee seizoenen m zijn er een soort van lente en herfst, elk ook van drie maanden, gedurende welken tijd de zon opkomt en ondergaat. Hoe verder Noordelijk hoe langer de winternacht en de zomerdag duren.

Het land waarin de 200 Pool-Eskimo's leven ligt op de Noord-Westelijke kust van Groenland en strekt zich uit van de Melville Baai tot den Humboldt Gletscher m Kane's Basin. Het heeft een kustlijn van ongeveer 400 Eng. mijlen die dit handjevol menschen als hun eigendom beschouwt en waarvan zij iedere plek, iedere rots en iederen gletscher kennen Oerdloriark schetste voor mij een kaart van Wolstenholm en deed dit zóó juist, dat men ze als resultaat van opnemingen had kunnen uitgeven. Er zijn bepaalde plaatsen die zij wegens hunne gunstige ligging boven andere verkiezen om er hunne tenten op te slaan, maar m den regel trekken zij rond, omdat geen enkel punt hun zulk een goede iachtgelegenheid aanbiedt dat zij er het geheele jaar van zouden kunnen leven. De Pool-Eskimo's zijn uitstekend op de hoogte van de gewoonten en bewegingen der wilde die-