THE0D0RE ROOSEVELT.

hij nog tijd om te schrijven en zijn Naval war of 1812, uitgekomen in den tijd toen zoowel de oorlogs- als de handelsmarine het diepst gezonken waren, wordt als een standaardwerk beschouwd.

In 1884 kocht Roosevelt om redenen van huishoudelijken aard en voor zijne gezondheid eene boerderij in Wyoming in de streek, bekend als „de onvruchtbare gordel", en bleef daar twee jaar. Aan dit verblijf heeft hij zijne reputatie van „cow-boy" of „cow-puncher" te danken/in welke positie hij zoo vaak is afgebeeld. Oorspronkelijk niet sterk — hij beweerde zelf eene kippenborst te hebben en asthmatisch te zijn — heeft dit buitenleven hem geheel opgeknapt en hem die voorliefde voor natuur en sport doen verkrijgen, welke hem later nooit meer losgelaten heeft.

Men kan gerust zeggen dat het Westen Roosevelt niet alleen lichamelijk maar ook staatkundig geheel heeft gevormd. Zonder zijn verblijf op die boerderij zouden er geen „Rough-Riders" en zou hij geen gouverneur van New-York en geen president geweest zijn ! Later schreef hij verschillende boeken, waarvan The winning of the West het belangrijkste is, die de aandacht trokken door zijn kennis van het leven en het karakter van het Westen, te opmerkelijker omdat hij uit het Oosten afkomstig was. Deze eigenschap om zich geheel te kunnen verplaatsen in de rol die hij spelen moet, is een van zijne meest sprekende karaktertrekken, vooral wanneer daarbij rekening gehouden wordt met zijn practischen aanleg, en getuigt van een grooter dosis verbeeldingskracht en medegevoel dan gewoonlijk aan practische menschen eigen is. „Als Roosevelt op eene begrafenis is," zeide iemand van hem, „doet hij als het lijk en op eene bruiloft houdt ieder hem voor den bruidegom." Ook mag worden opgemerkt dat hij in Wyoming geld verspeelde, maar toch van het land bleef houden en den staat geen wrok toedroeg. Geld maken is een van de weinige dingen, die hij nooit goed heeft kunnen doen, waardoor dan ook zijne positie als geslaagd man een unicum in Amerika is. Van Wyoming keerde hij naar New-York terug en stelde zich candidaat voor het burgemeesterschap, maar werd niet gekozen.