TENERIFFE EN DE JONGSTE VULKANISCHE UITBARSTINGEN.

inboorlingen >>los partidos« genoemd, op oudere kaarten onder den naam van sTülus de Bilma« geteekend is, bedekt met ongeveer 80 kleine en groote vulkanen en eruptiekegels, hier te lande »Montanetascc genoemd, die getuigenis afleggen van de talrijke uitbarstingen, die in den loop der tijden hier plaats gehad moeten hebben. In 1706 heeft zich hier aan den noordelijken rand een krater gevormd, op een hoogte van 1400 meter, die het bloeiende kustplaatsje Garachico en zijn haven geheel verwoest heeft. In onzen tijd is deze hoogvlakte weder, eenige kilometer ten zuiden van laatstgenoemden vulkaan, het tooneel van nieuwe uitbarstingen geworden en zonder twijfel is hier een haard van groote beteekenis van het geenszins uitgeputte vulkanisme.

Bijzonderheden over de jongste uitbarstingen, over den schrik van de bevolking der omliggende plaatsen die have en goed verliet, behoeven wij niet mee te deelen, want dergelijke verschijnselen hebben zich, ongelukkigerwijze, in den laatsten tijd maar al te vaak herhaald; de ramp nam een aanvang met de vorming van een spleet zuidelijk van de Montaneta de las Flores ter hoogte van 1500 meter, en ging gepaard met ontzettende ontploffingen, welke zelfs in Orotava, op een afstand van 25 kilometer den grond deden beven; daarop volgde het uitwerpen van massa's lava en slakken. Toen ik, nauwelijks zes dagen na het begin der uitbarsting, de plek bezocht, was er reeds een kegel van slakken gevormd ter hoogte van meer dan 100 meter, terwijl uit drie openingen van 10 tot 13 meter middellijn, met korte tusschenpoozen, gloeiende massa's tot een hoogte van 200 meter werden opgeworpen en een aschregen het grootste gedeelte van het eiland met fijn stof bedekte. De lava, die een kronkelende baan volgde, had reeds een stroom gevormd, die meer dan honderd meter breed was, betrekkelijk snel voortstroomde, en een lengte van vele kilometers bereikt had ; hij had zich tweemaal gesplitst en onder het aanvullen der talrijke kloven en spleten drong hij voor het grootste deel in het westelijk gelegen dal van Santiago door, waar hij een reeks van kleine gehuchten en met onbeschrijfelijk veel moeite aangelegde akkers met volslagen vernietiging bedreigde.

Het omliggende gebergte is nog steeds het tooneel van hevige aardschokken, die tot in Orotava gevoeld worden, zelfs nog thans, nu negen dagen na het begin der uitbarsting, de lavastroom opgehouden heeft. Of daarmee nu het einde der ramp bereikt en de haard voor altijd gesloten is, dan wel of nieuwe uitbarstingen te wachten zijn, is onmogelijk te voorspellen; bij de jongste uitbarstingen op het eiland is het zelden zoo gunstig verloopen ; zoo werd de uitbarsting bij Guimar in 1705 in het voorjaar van 1704 vooraf gegaan door