INVALIDITEITSVERZEKERING.

dat deze bedelaars, straatmuzikanten en verdere zwervers, enz. dikwijls geen onderstand noodig hebben. Men bederft echter vereenigingen voor arbeiders door aan dergelijke lieden toe te laten zich als lid op te geven. In den geest van het voorstel der Permanente Commissie moet dus iets gedaan worden. In 't algemeen moet als leidend beginsel worden aangenomen, dat de niet inhalige arts, die door deze wet aan consideratie en rust winnen zal, dit niet met vermindering van inkomsten betaalt. 1

Volgens de termen van het wetsontwerp begint de uitkeering wegens ziekte eerst den 4den dag na het begin der ziekte. Hiertegen werd ten sterkste geprotesteerd door de ziekenkassen, die ten deze pressie op de parlementsleden trachtten uit te oefenen. Eerst na een lang debat, waarin Lloyd George betoogde, dat uitkeering van af den eersten dag de schatkist zou te gronde richten, werd het wetsartikel met eene meerderheid van slechts 40 stemmen aangenomen.

Naar aanleiding van dit artikel hebben weder de vertegenwoordigers der ziekenkassen met eenige heftigheid beweerd, dat de minister zich niet aan de afspraken bij het overleg gehouden had. Vermoedelijk is dit eene min juiste voorstelling van zaken en zou de bewering weinig indruk maken, ware het niet dat bij de enkelen die haar juist achtten, zich een groot aantal leden voegden die aan de geheele wet geen goed hart toedragen. Men moet hierbij in het oog houden, dat de unionistische oppositie met de radicale regeeringspartij wedijvert in betoogingen van sympathie voor de belangen der werklieden en dus de oppositie zich niet openlijk tegen het streven van deze wet durft te verzetten, en die alleen langs omwegen kan aanvallen. Het partijwezen oefent dus ook hier zijn nadeeligen invloed uit.

Want de redenen van den minister schijnen afdoende.

1) De schrijver van dit opstel ziet den tijd komen, dat als eenig redmiddel de artsen voor de verzekerden staatsbeambten worden. Deze oplossing zal groote schaduwzijden hebben. Zij zal duur zijn en de arbeiders niet bevredigen. Als de nieuwe regeling hiertoe leiden moet, zal er reden zijn om het stelsel der busdokters terug te wenschen.

(Vert.).

W. B. I, 1912. 2