KORTE MEI)E DE EL I NOEN.

De proeven van de gebroeders Wright met vliegtuigen zonder motors.

Zooals men uit de dagbladen zal vernomen hebben, nemen de gebroeders Wright in den laatsten tijd op hun proefveld in NoordCarolina proeven met vliegtuigen zonder motors. Misschien hebben sommige lezers daarbij ondersteld, dat het hun streven was vliegtuigen te construeeren, waarmede men, zonder motor, zich even goed zou kunnen bewegen als nu met de motorvliegtuigen. En dan hebben zij voor dit streven in het huidig stadium der vliegkunst misschien alleen een glimlach en een schouderophalen over gehad. Want wel is het eene bekende zaak, dat men door te dalen en verstandig van den wind gebruik te maken, met stilstaanden motor kan vliegen of op de lucht drijven; maar om zich van een plaats der aarde naar eene andere even hoog gelegen plaats te begeven, heeft men nog altijd nagenoeg even krachtige motors als vroeger noodig.

Niets wijst er tot dusver op, dat men ooit in staat zal zijn, vliegtuigen te construeeren, waarin men zonder motor zal kunnen vliegen.

Zooiets is een toekomstdroom en voorloopig niets anders.

Blijkens eene mededeeling in het Zeitschrift des Vereins Deutscher Ingenieure 1911 no. 46, hebben dan ook de, als vliegers en als constructeurs van vliegtuigen even beroemde broeders, ten minste voorshands, een ander en op het tegenwoordig standpunt der vliegkunst veel practischer doel. Zij vliegen namelijk met hunne moiorlooze vliegtuigen van hoogten van ten hoogste 1000 a 1200 meters naar beneden. In zekeren zin zetten zij dus de van vóór het motortijdperk dateerende proeven van Otto Liliënthal voort. Echter met één groot

W. B. I, 1912. -0