SOEN YAT SEN EN OE REVOLUTIE IN CHINA.

ming. Hij werd revolutionair, toen hij eindelijk zag, dat alle pogingen om China op vreedzame, ordelijke wijze te hervormen, geheel hopeloos waren. Hij zeide mij, dat de revolutionaire beweging een grooten stoot in de goede richting had gekregen, toen gedurende het korte door den overleden keizer ingewijde hervormingstijdperk, vele duizenden studenten die tot de beste families behoorden en die zeiven cle hopelooze achterlijkheid van China, de tirannie van zijne regeering en de noodzakelijkheid eener algeheele hervorming inziende, ten einde het land voor volkomen ondergang te behoeden, naar het buitenland waren gegaan, voornamelijk naar Japan — in 1905 waren er 10.000 Chineesche studenten —. Zoo waren een groot aantal mannen, die tot de ontwikkelde, beschaafde en bevoorrechte klassen behoorden, zijn aanhangers geworden en hadden zij het evangelie van den opstand door het geheele land gepredikt. De regeering kende de kracht der revolutionaire partij en vreesde haar. Binnen twee jaar zou een omwenteling plaats grijpen. Inderdaad was het geheele moderne leger, namelijk dat gedeelte van het leger dat door Europeanen en Japanners gedrild was, vaderlandsgezind en behoorde het tot de revolutionaire partij. De regeering, die dit wist, steunde voor haar verdediging op de oude en niet hervormde militaire macht, gehuurde moordenaars zonder eenig gevoel van vaderlandsliefde, die slechts voor hun soldij streden. Dezen bewaakten de magazijnen en arsenalen en waren ruimschoots van ammunitie voorzien. Het moderne leger werd daarentegen zonder ammunitie gelaten. Om van hun onschadelijkheid verzekerd te zijn, werden vijf patronen per man voor schietoefeningen toegestaan, en konden slechts een klein aantal mannen te gelijk patronen ontvangen. De revolutionairen hadden de grootste behoefte aan geld en wapenen. Door de inneming van het belangrijke Hanyang-arsenaal en de schatkamer, hebben zij bij het begin hunner operatiën beide verkregen en door hun beheer van de mijnen en fabrieken kunnen zij alle benoodigdheden die zij behoeven, wapenen en ammunitie, maken.

China heeft ongeveer twintig dynastieën gehad, die door even zoovele revolutiën op den troon geraakt zijn, maar het