DE POTASCHJACHT IN DE VEREENIGDE STATEN.

uit te zenden om grondstoffen te koopen. Toch kunnen wij de potasch niet missen. De goede oude tijd van den maagdelijken grond die geen bemesting noodig had, en van de bemesting met de genoeg potasch bevattende asch van de verbrande boomen, ligt achter ons en het wordt hoe langer hoe meer noodig, de verarming van den bodem met kaliumzouten te bestrijden. Zonder potasch kan geen gewas groeien, laat staan dan ruime oogsten afwerpen.

De laatste onderhandelingen met de Duitsche leveranciers van kaliumzouten hebben de aandacht van ons publiek op onze afhankelijkheid van Duitschland ten deze gevestigd en zijn ons een prikkel geweest om onmiddellijk in ons eigen land ernstig naar kali te gaan zoeken. In tusschen moesten wij bij de onderhandelingen voor de Duitsche diplomatie of liever voor den Duitschen hoogen toon cle vlag strijken. De Duitschers deelden ons hunne eischen mede en wij waren gedwongen ze aan te nemen, omdat zij in het spel alle troeven in handen hebben, m.a.w. over nagenoeg alle voor dit doel geschikte kalizouten op aarde beschikken.

Wel is waar zijn ook in Duitschland stemmen opgegaan, om cle vraag te stellen of men goed gedaan heeft met de Amerikanen het vel over de ooren te halen en hen hierdoor te prikkelen zelf naar potasch te zoeken en zoo cle Duitsche kalitrust van een zeer winstgevend afzetgebied te berooven.

De zaak is, dat de kalivoorraad in Duitschland zoo groot is, dat zij practisch onuitputtelijk kan worden geacht en zoo gemakkelijk toegankelijk, dat Duitschland de mededinging misschien altijd zou kunnen volhouden. Als de Duitschers voor het product een behoorlijken prijs vroegen, zou het vermoedelijk in het belang van Amerika zijn om de potasch in hoofdzaak uit Duitschland te blijven betrekken, ook als retourlading voor de vrachtvaart, die den steeds toenemenden uitvoer van Amerika bedient. Drijft men echter de prijzen onbehoorlijk op, dan wordt de quaestie, naast een oeconomische zaak, eene eerezaak en wanneer het gelukt in Amerika groote hoeveelheden potasch te vinden, waarop uitzicht bestaat, dan mag verwacht worden, dat de Vereenigde Staten door hooge invoerrechten de Duitsche kali