TIJDENS DEN RUSSISCH-JAPANSCHEN OORLOG.

van het dak af signalen aan den vijand gegeven. Den eenen hebben we neergeschoten, maar de ander is er van door. Heb jullie ook gezien, waar hij heen geloopen is?«

»Jullie schoften, jullie duivelskinderen, heb je dan geen oogen? Zoo, waren jullie het, die op ons geschoten hebt ,« was het antwoord van de woedende genie-soldaten.

Genie-officieren vertelden me dat Chineezen in dorpen, waar een heliograaf geseind had, meermalen door soldaten en kozakken op de wreedste wijze behandeld waren.

Trouwens, het leven der inwoners hing steeds aan een zijden draad.

Eens rijdt een generaal door een dorp en hoort men een schot vallen. Het escorte vindt in een zijstraat zeven Chineezen. Twee worden er neergesabeld, de vijf anderen gevangen genomen, door den krijgsraad te velde wegens poging tot moord ter dood veroordeeld en opgehangen. Daarna vernam men, dat een kozak op een varken geschoten had, maar fluks, weggereden was toen hij den generaal zag aankomen. Dergelijke moorden, met of zonder krijgsraad, waren iets heel gewoons.

We meenen hiermede genoeg gezegd te hebben om de toestanden achter de gevechtslinie te schetsen en zullen, om niet al te uitvoerig te worden, Weressajew niet volgen in de verschillende veldslagen, die hij soms nuttig maar meestal werkeloos,' op veiligen afstand achter de liniën bijwoonde, een omstandigheid, waardoor hij toch buiten staat was te zien wat er omging.

Maar dat zag hij wel, dat de Russen, welke verliezen zij ook aan de Japanners toebrachten, toch steeds terugtrekken moesten. Omstreeks 19 Februari begonnen de Russen in te zien, dat langer strijden onmogelijk was en zonden zij de veld-hospitalen naar achteren. Men pakte in, om niet weer uit te pakken. En de arme gewonden werden achterna gesleept, uren ver, maar volgens de verstrekte bevelen niet opgenomen. Langzamerhand begonnen terugtrekkende afdeelingen op te dringen. Het terugtrekken werd vluchten. Aan alle zijden zag men de rookwolken der vlammen, waarin de intendance de voorraden verbrandde. Maar sommigen