HEDENDAAGSCHE DIEETQUAESTIES.

eieren, groenten, ja zelfs voor melk en water. Bij ziekelijker! aanleg springt dit nog sterker in 't oog dan bij gezonden.

Zóó b.v. komen er dikwijls abnormale toestanden vóór, waar een liter melk of vruchtensap zeer schadelijk werkt, terwijl een even groote hoeveelheid lichte wijn een zeer goede uitwerking heeft.

Bij alcohol is het gevaar alleen hierin gelegen, dat de grenzen, waarbinnen een regelmatig gebruik er van onschadelijk is, zoo uiterst verschillend zijn, zoodat eene hoeveelheid die voor den een, tengevolge van diens eigenaardige constitutie of ziekelijken aanleg, na korteren of langeren tijd vergiftig werkt, voor een ander volkomen onschadelijk kan zijn en zelfs nuttig.

En van het individu kan men dit ook overbrengen op geheele volksstammen of rassen; de geschiedenis is rijk aan voorbeelden hiervan.

Wanneer wij in de cultuurgeschiedenis leeren, hoe juist de Germaansche, Angelsaksische en Slavische volksstammen van oudsher de grootste alcoholdrinkers geweest zijn, dan spreekt dit er toch juist niet voor, dat alcohol in elke hoeveelheid en vorm noodzakelijk een degeneratie van het ras tengevolge moet hebben.

Wel is waar wil ik nu hiermee het alcoholmisbruik van onze voorvaderen en dat van den tegenwoordigen tijd niet verdedigen, want tallooze millioenen zijn in den loop der eeuwen, ook onder de volksstammen die betrekkelijk groote hoeveelheden alcohol konden verdragen, te gronde gegaan door het misbruik er van; maar toch schijnen de feiten de vraag te wettigen of menschenrassen die volstrekt geen spirituosa meer verdragen en wier gezondheid zelfs door de allerkleinste hoeveelheid wordt benadeeld, vooraf al niet behoorden tot de gedegenereerden en — verdienden te gronde te gaan.

Tegenwoordig wordt het boycotten van genotmiddelen, die den mensch aangenaam aandoen en zijn zenuwen min of meer opwekken, ook al vaak tot de koffie uitgestrekt. Koffie is deels door haar gehalte aan caffeïne, deels door de in haar aanwezige aetherische oliën, een opwekkend mid-