HEDENDAAGSCHE DIEETQUAESTIES.

del voor hart en bloedvaten en ook voor sommige zenuwcentra. Deze eigenschappen maken het noodzakelijk haar bij sommige ziekelijke toestanden der circulatieorganen te verbieden en vooral bij neiging tot slapeloosheid en onder alle omstandigheden waar de zenuwen in een geprikkelden toestand verkeeren.

Puriteinsche ij veraars gaan evenwel nog verder en beweren dat het in 't algemeen ongeoorloofd is, zich van zulke kunstmatige prikkels te bedienen. Zij zien evenwel over het hoofd, dat de koffie zich, wat dit betreft, feitelijk volstrekt niet onderscheidt van andere voedings- of genotmiddelen. Evenals bij alcohol, hangt het eenvoudig af van de hoeveelheid die gebruikt wordt.

Elk willekeurig voedingsmiddel, het moge een bord soep zijn of een stuk vleesch of suiker enz. brengt in het lichaam reacties te weeg, die op het eene orgaan opwekkend werken en op het andere deprimeerend.

Vooral het vleesch bevat in geen geringe hoeveelheid stoffen, welker werking op hart en zenuwstelsel zeer veel gelijken op die van de koffie.

Gaan wij den invloed van de koffie op de gezondheid na, dan zien wij, dat het feitelijk slechts aankomt op de hoeveelheid. Overdrijving zal iedereen kwaaddoen; een matig gebruik zal een gezond mensch niet schaden, maar is er eenmaal een ziekelijke dispositie aanwezig, dan zal koffie, evengoed als dit soms het geval kan zijn bij alcohol, vleesch, vet en zelfs water, soms zelfs al in de allergeringste hoeveelheid genomen, kwaad doen.

Wanneer een overigens gezond mensch om geldelijke redenen of omdat hij er meer smaak in heeft, gebruik wil maken van zoogenaamde koffiesurrogaten, dan is daar zeker niets tegen in te brengen, als hij maar niet meent, dat hij door zich te onthouden van matige hoeveelheden echte koffie, zich een patent kan koopen voor een volmaakte gezondheid naar lichaam en ziel.

Ten slotte moeten wij nog even het water drinken ter sprake brengen.

Men zou zoo meenen, dat er over het voor- en nadeel van dezen natuurdrank niet licht groot verschil van mee-