SCHEEPSMACHINES.

stoomende, dus nog niet met haar maximumsnelheid van 21,5 knoop, liep nog ongeveer 1000 meters, nadat hare gewone turbines buiten werking gesteld en de turbines voor het achteruit werken in gang gebracht waren. Deze eigenschap maakt de schepen minder manoeuvreervaardig. Om rampen te voorkomen zal men den onderlingen afstand der schepen in het gevecht moeten vermeerderen. Ook kunnen hierdoor ongelukken door aanvaring veelvuldiger worden. Wegens dit bezwaar heeft men in Frankrijk op sommige torpedojagers alleen turbines voor de groote snelheden aangebracht en wordt voor de kleine snelheden eene zuigerstangmachine gebruikt, die, als turbines in dienst zijn, zoo noodig als machine voor achteruit werken kan dienen. Bij eene dergelijke inrichting verdwijnt echter ten deele het voordeel der turbines. lntusschen bestudeert men dit bezwaar en gelooft men aan de mogelijkheid om het, zoo al niet weg te nemen, dan toch te verminderen.

Voor de stoom booten der groote stoomvaartlijnen zijn de turbines in nagenoeg; alle opzichten voordeelig. Ze veroorlooven snelleren gang zonder het gevaar aan snelle gangen bij zuigerstangmachines verbonden; voor denzelfden afstand gebruiken ze minder kolen; ze hebben minder machinepersoneel noodig; er is minder gevaar van defecten; ze werken ten slotte rustiger en geruischloozer, in beide opzichten aangenamer voor de passagiers aan boord. Daartegenover staat wel, dat men defecten aan boord niet kan repareeren, maar als deze een enkele maal mochten voorkomen, zet het schip zijne reis met minder werkende turbines voort en wordt de vaart dus alleen wat vertraagd. Een werkelijk bezwaar is de moeilijkheid om snel te stoppen. Aanvaring kan hierdoor moeilijker vermeden en meer gevaarlijk worden. Men moet er dus in druk bevaren omgevingen zeer voorzichtig mee varen.

Kan men een zelfde loflied zingen wegens de invoering der turbines op de oorlogschepen ? Dit is aan twijfel onderhevig.

Door de turbines zijn de snelheden vermeerderd. Men heeft thans het slagschip Bellerophon dat 22 knoopen, de pantserkruiser Indomitable die 28 knoopen en de torpedo-