OPEN BRIEF VAN VICTOR HUGO OVER VLIEGTUIGEN.

verkeerd worden, de vooruitgang zal de aartsengel zijn die de schaduwen verdrijft.

De aarde, tot dusver een jammerdal, wordt een vreugdeoord. De slaaf zucht, de verkochte en gekochte mensch gaat in ketenen, de fellah kromt zich onder den stok, de met de voorletters van zijn meester gebrandmerkte neger zit te weenen, de heloot beklaagt zich, daar komt hun broeder van uit de lucht om hen te bevrijden. De hydra kruipt brullend rond. Maar ziet, daar is de aartsengel Michaël, het gevleugelde en gewapende droombeeld uit den dageraad geboren. En de gevleugelde bevrijder is geen droombeeld meer. Het is Europa dat de andere werelddeelen verlost. De fabel kende slechts den honderdhandige, maar de werkelijkheid kent den honderdvleugelige. De oceaan wordt verdrongen door een andere oneindig groote, grooter dan hij, hij wordt door de lucht vervangen. De menschheid die zich wil kunnen verplaatsen, werpt de oude raderen en vinnen weg, want zij heeft iets beters. De mensch wordt vogel. En wat voor een vogel. Een vogel die denkt. Een adelaar met een menschenziel.

Heerlijke omwenteling! De lucht is door den mensch veroverd.' Eindelijk is de mensch werkelijk bezitter van zijn woonplaats, beheerscher der aarde. Bet is een feit. Dezen aardbol, door God aan de menschheid gegeven op voorwaarde dat zij arbeiden zou, wij bezitten hem. De vier elementen van de oudheid behooren ons voortaan toe. De mensch heeft eerst alleen de aarde bezeten, toen heeft hij het water veroverd en thans de lucht. Het vierde element, het vuur, brandt in ons, het is de gedachte.

De mensch had tot dusver een tegenstrijdigheid boven zijn hoofd, een open lucht die voor hem gesloten was. De geopende hemelen riepen hem toe ,/Verboden toegang". En sidderend spraken de menschen met elkander over het lot van hen, die dit verbod hadden willen overtreden, van Icarus af tot Pilatre de Rozier 1 toe.

1) Pilatre de Rozier kwam met zijn medewerker Romain den 14 Juni 1785 te Boulogne om, door het van eene hoogte van 500 meters neerstorten van de aëro-montgolfière — d.i. van een luchtballon met waterstofgas gevuld, waaronder een cylinder waarin tot luchtverdunnmg een soort van komfoor — waarmede zij beproeven wilden het Kanaal over