LIBKRIA.

sche kooplieden, is in 't geheel niet in overeenstemming met den natuurlijken rijkdom van het land, daar ze door hooge in- en uitvoerrechten gedrukt wordt. De voornaamste artikelen van uitvoer uit den vrijstaat zijn palmpitten, palmolie, piassava, gember en vooral de vermaarde Liberia-koffie. De uitvoer van koffie, welker goede hoedanigheid reeds erkend is, zou echter het dubbele en drievoudige bedragen, wanneer de zwarte planters meer zorg aan hunne aanplantingen wilden besteden. Volgens de Liberische wet is het aan blanken verboden, zich grondbezit te verwerven. De aanplant van koffie maakt dientengevolge nauwelijks vorderingen, daar het grootste gedeelte der koffieplanters zich met de geringe opbrengst hunner ten deele verwaarloosde aanplantingen tevreden stelt. Gember gedijt er uitstekend. De kokospalm staat meestal slechts in enkele exemplaren bij de hutten, terwijl de colanoot hier en daar bij de dorpen der inboorlingen wordt gevonden.

Grootere aanplantingen van deze nuttige plant, die er bijzonder goed gedijt, zijn in Liberia niet te vinden. Ofschoon de ijzerhoudende laterietbodem voor cacao goed geschikt zijn zou, is nergens een proef met cacao genomen, een duidelijk bewijs voor het gebrek aan ondernemingsgeest dat de Liberianen kenmerkt.

Bananen, guaven, citroen- en sinaasappelboomen vindt men alleenstaand of in groepen in de verwilderde tuinen der boeren.

In Liberia is overal tot aan de zeekust toe, goede, vruchtbare grond, waarop rijst, maïs, pataten, enz. in meer dan voldoende hoeveelheid gekweekt zouden kunnen worden.

Onder zulke omstandigheden klinkt het ongeloofelijk, maar toch is het een feit, dat de bewoners van groote plaatsen, wien de vruchtbaarste streken voor de deur liggen, zich met uit Europa ingevoerde rijst voeden. De Duitsche stoomer „Hedwig Woermann" alleen, bracht voor eenige jaren ongeveer 4000 zakken rijst van Hamburg naar de Liberische stad Kaap Palmas.

Een inlandsche industrie bestaat in Liberia niet.

Ook de rijkdom aan vee van het land is gering. Paarden zijn onbekend, daarentegen vindt men er een klein,