LIBEKIA.

fraai gebouwd rund, terwijl geiten met korte pooten en een gladharig schaap overal in enkele exemplaren worden aangetroffen. Grootere veekudden zoekt men echter tevergeefs.

Zoodra de territoriale kwestie grondig zal zijn geregeld, zal Liberia kunnen overgaan tot het invoeren van hervormingen die het dringend noodig heeft. De vruchtbaarheid van den bodem zal niet in gebreke blijven Europeanen aan te lokken, daar de inboorlingen niet in staat zijn daarvan voldoende partij te trekken. Reeds zijn van Engelsche zijde verscheidene maatschappijen opgericht. Naast een monopolie op het verzamelen en uitvoeren van caoutchouc, bezitten zij het uitsluitend recht op mijnexploitatie en op het aanleggen van wegen, sporen en telegrafen in twee districten. Verder is door hen een geprivilegieerde staatsbank opgericht, die een groot deel van het gestorte kapitaal der maatschappijen heeft opgeslokt, daar de bank gedwongen werd oude staatsschulden over te nemen, waardoor ze natuurlijk crediteur van den staat geworden is. In verband daarmede controleeren ook twee Engelsche commissarissen als beambten van den Liberiaanschen minister van financiën de opbrengst der invoerrechten.

Vroeger heeft Liberia eens aanstalten gemaakt zich tot den rang van een zeevarende mogendheid op te werken. Zij bezat eene vloot van twee kanonneerbooten. Maar in verband met de bijna bestendige eb in de staatskas, ontbrak het nu eens aan kolen, dan weer aan de vereischte bemanning. Op zekeren dag werd de vloot door opstandelingen gestolen en veroorloofden deze zich, argeloos voorbijvarende vrachtstoomers van vreemde natiën te beschieten, gelukkig zonder schade aan te richten. Daarbij manoevreerde de vloot zoo ongelukkig, dat de booten omsloegen en de geheele bemanning bijna omkwam. Nog heden steken de toppen dezer glansrijke marine uit de golven op, om van de vergane glorie der Libenaansche Armada getuigenis af te leggen Gedurende mijn verblijf in Kaap Palmas, de tweedein rang der kuststeden, nam vooral „het leger" van den vrijstaat mijn aandacht in beslag. Men moet zich hierbij geen soldaten naar Europeesche begrippen voorstellen, het is een