DE LOTGEVALLEN VAN OVERSTE HELGESEN.

niet teruggeven kon, omdat het trouwe paard hem bij Idstedt onder 't lijf was doodgeschoten."

Nadat ook Holstein aan de Denen overgeleverd was, wem Helgesen tot generaal benoemd, en tot gouverneur van de vesting Rendsburg aangesteld. Het land verkeerde nog m vollen staat van beleg, en alzoo vereenigde hij de hoogste militaire en burgerlijke macht in zich. Geen pasja kon despotischer heerschen dan hij het deed, en toch gelukte het hem ook hier, vooral bij de lagere volksklasse, populair te worden De ruwe humor, waarmee hij zijne daden van willekeur kruidde, verleende hem eene soort van nationalen glans. Van de vele anecdoten, die nog heden voortleven, wil ik er een paar mededeelen.

De Rendsburger handboogschutters zouden voor den eersten keer hun dag van 't vogelschieten hebben. Het had strijd gekost onder de burgerij, het feest door te zetten, want een Loot gedeelte van de Rendsburgsche bevolking hield het voor onvereenigbaar met de politieke verbittering, die er nog heerschte in het gansche land, om nu een openbaren vreugdedag uit te schrijven. En zooveel wisten de patriotten in elk geval te bedingen, dat geen enkele der Deensche ambtenaren of officieren, en natuurlijk evenmin de gouverneur, eene uitnoodiging zou ontvangen, zooals anders gebruikelijk was.

Met muziek en trommelslag trokken de schutters des morgens de poort uit naar de zoogenaamde Kloosterkruik, waar de paal met den vogel opgericht stond. In den namiddag kwamen ook de vrouwen en kinderen naar buiten de stad en zoo werd het een vroolijk volksfeest. Tegen den avond werd echter de vreugde wel wat verstoord. Want er kwam een dreigend onweer opzetten en er ontlastte zich eene wolkbreuk boven de verschrikte menigte, die zich nu zoo snel mogelijk huiswaarts spoedde. In den looppas bereikte men de vestingpoort. Doch, schrikt niet menschen, maar die was gesloten. Al het rammelen en kloppen tegen de deuren, en zelfs het onderhandelen met de wacht, was vergeefsch, want die had van den gouverneur de order gekregen, gedurende den nacht niemand in of uit te laten. De Rendsburgsche schutters moesten alzoo met vrouw en km-