TALLEYRAND.

bij Talleyrand optrad en heb daar geen getuige van willen zijn.1 Daarom schikte zij zich in haar lot, wel is waar met het voornemen niet in Londen te blijven, maar naar Pontde-Sains in het Departement du Nord te gaan, waar zij eene kleine bezitting had, die bij haar huwelijk op haar was vastgezet, en dan den winter in Brussel door te brengen. Pont-de-Sains was echter niet ver van Parijs en Talleyrand was als de dood zoo bang dat zijn vrouw hem daar zou overvallen. Bovendien verkoos Mevrouw Edmond, die zich genegen had verklaard zijn huishouding te Parijs te bestieren op dezelfde wijze als zij dit te Weenen had gedaan, niet dat Mevrouw de Talleyrand het huis zou binnentreden. De Lacombe haalt een merkwaardig schrijven van haar aan, waarin zij met zekeren trots hare inzichten aan haren oom bloot legt. „Ik heb," schrijft zij, „lang en breed nagedacht over den brief van Mevrouw de Talleyrand en ben bang dat zij op een goeden dag plotseling uwe kamer zal binnentreden. Zij zal wel zeggen dat zij slechts kort zal blijven en alleen een onderhoud met u wil hebben : alles echter alleen in de hoop om meer geld

te krijgen Sedert geld de eenige drijfveer van al hare

daden is, moet men bij alles wat haar betreft, steeds van dit punt uitgaan ; daarom waag ik het u een raad te geven, die u, als gij hem opvolgt, een moeilijke en onaangename briefwisseling zal besparen. Zend dadelijk Perrey met een soort credietbrief en laat hij aan Mevrouw de Talleyrand zeggen, dat zij geen cent van het bedrag dat gij haar zendt, zal krijgen als zij zich niet in Engeland bevindt en dat zij niets krijgt, wanneer zij dat land verlaat. Laat Perrey naar Calais of Ostende gaan en niet terugkeeren voor zij afgereisd is. Mijn raad is goed, dat verzeker ik u en gij zult verkeerd doen hem niet op te volgen " 2

In hoofdzaak werd hij opgevolgd. Aan Mevrouw de Talleyrand werd toegestaan voorloopig te Pont-de-Sains te blij-

1) Mémoires de Madame de Boigne Dl. II blz. 226. Deze „merkwaardige woorden," zooals zij ze noemt, had Made- de Boigne van Mad. d'Osmund, hare moeder, gehoord.

2) La Vie Privée,