UIT JAPANS MYTHOLOGIE EN GESCHIEDENIS.

dezer vrouw grootendeels schijnt te moeten worden toegeschreven aan den invloed van Dokio, een Boeddhistischen priester, die naar men zeide haar minnaar was, en dat haar, onder zijn invloed, ingrijpen in de wereldlijke zaken van het keizerrijk in het geheel niet in het nationaal belang was.

Todaiji is tweemaal door brand vernield en het tegenwoordige gebouw dateert van het einde der 17de eeuw. Het inwendige bevat eenige der fraaiste producten van de oude kunstenaars in metaalbewerking, eene kunst, waarin de Japanners van voor duizend jaar het tot zulk eene hoogte gebracht hebben, dat zij hun nazaten de kans hebben ontnomen het hun ooit te verbeteren.

Het groote drie en vijftig voet hooge beeld van Boeddha, dat bijna den geheelen tempel vult, werd in 747 gegoten, waarbij de keizer eigenhandig behulpzaam was; het hoofd evenwel is sedert tweemaal vernieuwd. Het stelt Rokana voor den Geest des Lichts in het Boeddhistische veelgodendom, waarvan de vereering door de Boeddhistische priesters volgens hunne menschkundige gewoonte om de Boeddhistische en Shintoïstische godheden met elkander te identifiëeren, met die van de Zonnegodin verbonden werd.

De oudste, meest beroemde en, na het keizerlijk geslacht, meest vereerde familie in Japan was die der Foedsjiwara's, waarvan Ama Tsoe Koyané, die Ninigi bij zijne nederdaling uit den hemel vergezelde en te Nara vereerd wordt, de stamvader is. Van hem leiden de Foedsjiwara's op eene dergelijke wijze als hunne Keizerlijke Meesters hunne goddelijke afkomst af, maar zij beschouwen hun voorvader als een god van lageren rang.

Tijdens de eeuwen van donkere onkunde was aan dit geslacht erfelijk de zorg opgedragen voor alle godsdienstige plechtigheden en verkreeg het langzamerhand aan een Hot, dat zoo nauw verwant was met de goden die vóór de komst van het Boeddhisme de eenige voorwerpen van aanbidding waren een invloed, die het instaat stelde zich het leeuwenaandeel, zoowel van het civiele als van het godsdienstig gezag toe te eigenen.

Nakatomi no Kamatari, tijdens zijn leven he hoofd van het geslacht en de 25»" afstammeling in rechte lijn van