UIT JAPANS MYTHOLOGIE EN GESCHIEDENIS.

zoon beloofde weinig bekwaamheid te zullen bezitten, en Yoritomo, de voortvluchtige zoon van zijn vermoorden mededinger, was tot man gerijpt.

Hij had een toevluchtsoord gevonden in de provinciën van Kwanto, de oostelijke provincies rondom Tokio, ver van Kioto verwijderd en ervan gescheiden door een reeks van bergen, waarover slechts één pas voor militaire doeleinden geschikt.

Daar had hij de overblijven den der Minamoto's om zich heen verzameld, versterkt door vijanden der Taira's uit alle deelen van het rijk. Hij had nu een machtig leger te zijner beschikking. Op zijn doodsbed voorzag Kiyomori het lot, dat het geslacht, 'twelk hij in zijn eerzucht voor altijd met de oppermacht had willen bekleeden, bedreigde. Te laat erkende hij, dat hij een „tijger in het veld had losgelaten" en bij zijn sterven wenschte hij, dat Yoritomo's hoofd op zijn graftombe zou geplaatst worden. Zijn dood gaf aan Yoritomo gelegenheid zijn slag te slaan. Hij rukte op Kioto aan, verdreef de Taira's, zette zijne overwinning voort door hen in overhaaste vlucht uit hun eigen hoofdkwartier te Isji no Tani — het tegenwoordige Hogo — te verdrijven en verpletterde hen ten slotte geheel en al in den zeeslag van Dan no Oera in de zeeëngten van Sjimoneseki. Hier hadden de Taira's een vloot van 500 schepen saamgebracht, om hiermede ten lesten male hun meedoogenlooze vijanden het hoofd te bieden. Vrouwen en kinderen hadden hen in hun vlucht vergezeld en waren met hen aan boord der schepen. Kiyomori's tweede zoon en opvolger was met het opperbevel belast. Bij hem bevonden zich zijne zuster, de ex-keizerin, en haar zoon, de keizer, pa? 5 jaren oud, dien de vluchtende Taira's met zich hadden mee genomen, om daardoor hun strijd te voeren onder het schild van het keizerlijk prestige, en zichzelf als loyale onderdanen te doen beschouwen, terwijl ze de Minamoto's, aldus wettelijk als opstandelingen tegen hun goddelijken Vorst brandmerkten.

Zoolang de schitterende Meidag duurde, werd in de zeeëngte man tegen man gestreden en toen de avond viel, was het met de Taira's gedaan. Kiyomori's weduwe, als waardige echtgenoote van den grooten heerscher, achtte het beneden zich, zich aan de overwinnaars over te geven en stortte