DE VERSPREIDING VAN PARASITISCHE ZWAMMEN.

van den waterdamp in de atmospheer; valsche meeldauw kan verwacht worden bij afwezigheid der genoemde winden, bij hooger temperatuur en een hooger druk van den waterdamp.

Tot nog toe werden de groote epidemieën, die door zwammen veroorzaakt worden, niet met het oog op deze omstandigheden onderzocht, omdat in de meeste gevallen de gegevens niet voldoende waren om eenig verband vast te stellen. Naar ik meen, zou men daar nu mee kunnen beginnen, wat de jongste epidemieën van den meeldauw der eiken en kruisbessen aangaat; want wij zijn tegenwoordig, op grond der dagelijksche weerberichten, in staat ons een juiste voorstelling te maken van de heerschende winden en den vochtigheidstoestand, en ook omtrent de verspreidingder ziekte bezitten wij waarnemingen genoeg.

In de eerste plaats zou een dergelijk onderzoek van groote waarde zijn voor cle prophylaxie; als wij met zekerheid wisten, dat bij een bepaalde weergesteldheid in een jaar het uitbreken of de uitbreiding van zulk een ziekte te wachten was, dan konden wij ons heel wat beter ten strijde toerusten dan nu mogelijk is, nu wij eerst na het uitbreken der epidemie onze verdedigingsmaatregelen kunnen nemen. Daarmede zou aan die inrichtingen, waar men zich met de statistiek der plantenziekten bezig houdt, een zeer dankbare taak opgedragen zijn, die in beteekenis verre verheven is boven het verzamelen van de droge cijfers der statistieke opgaven. Hoeveel nut een dergelijke wijze van werken afwerpen zou, is natuurlijk vooruit niet te bepalen; zeker is het echter, dat een der gevolgen daarin bestaan zou, dat, wanneer zulk een prognose voor de plantenziekten mogelijk bleek, men de verdediging op veel vaster en b reeder basis zou kunnen vestigen.