KORTE MEDEDEELINGEN.

maken van het groot aantal micro-organismen en stofjes dat ons omringt, als wij een bundel zonnestralen waarnemen, die door de ruiten i'n onze kamer valt. Wij zien duizenden stofjes zweven en als wij ze trachten weg te blazen, komen dadelijk andere hun plaats innemen. Wij zeiven vermeerderen het aantal dier stofdeeltje- van oogenblik tot oogenblik: waar blijven de vezels onzer slijtende kleeren? Waar de microscopische deeltjes leêr, die bij eiken stap -an onze laarzen losgelaten worden? Waar blijft de glans, het politoer van meubelen of trappen? Duizenden, millioenen deeltjes komen voortdurend in de lucht en zweven in de vertrekken en boven de straten. Zelfs vindt men zoutdeeltjes in het stof van Berlijn, die waarschijnlijk door hooge luchtstroomen uit zee zijn meegevoerd.

Daarbij komen dan de ontelbare overblijfselen van orgamschen aard, die hun aanzijn danken aan de eeuwige opvolging van het bloeien en verwelken der plantenwereld. Vooral in den herfst, maar ook in andere jaargetijden, verspreiden zich de overblijfselen van bloemen en bladeren in den algemeenen vergaarbak; de stof en het slijk die straten en wegen bedekken. Dat zij in schier onzichtbare deeltjes worden fijngestampt, is een natuurlijk gevolg van het verkeer.

Bij de bespreking der micro-organismen van het stof der straten, zijn de microscopisch kleine schimmelzwammen het eerst aan de beurt; hun sporen vullen de lucht bij honderden en overal waar zij een °-unstigen voedingsbodem vinden, tieren zij welig en vormen het bekende grauwachtig groene kleed. Het is schier onnoodig op te merken dat het volksgeloof, volgens hetwelk de schimmelzwammen vergiftig zouden zijn, onjuist is; op zichzelf zijn zij onschadelijk, maar zij zijn het zeker bewijs, dat de spijs, die zij bedekken, bedorven of het bederf nabij is. Sommige soorten dezer schimmelzwammen worden zelfs gegeten, b.v. die welke ïn de Roquefort-kaas gekweekt worden om haar een eigenaardigen smaak te geven. Vele der sporen, die in het stof binnen en buiten 's huis zweven, zijn zelfs rechtstreeks van nut voor den mensch, b.v. die soort die zich op het lichaam der vlieg vestigt en daar voortwoekert tot het dier te midden van een gele stof aan de vensters of de wanden klevend, onverbiddelijk sterven moet. Het is opmerkenswaardig dat Goethe de eerste geweest is die deze ziekte onzer kamervlieg bestudeerd heeft.

Een ander soort van zwammen, deels voor de huisvrouw onmisbaar, deels noodlottig voor haar, is de gistzwam, die schier immer in het stof van straten en kamers voorkomt, ledereen weet dat deze zwam in de nijverheid een groote en gewichtige rol speelt, maar zij is het ook, die melk en vele andere voedingsmiddelen doet verzuren.

De laatste bestanddeelen van het stof der straten, die wij te behandelen hebben, de onaangenaamste en gevaarlijkste, zijn de bacteriën en bacillen, die gevreesde oorzaken van besmettelijke ziekten,