ANTONIÜS EN CLEOPATRA..

De waarheid in dit verhaal is, dat Antonius een groot egyptisch rijk vormde, ten koste van Rome, en dat hij het verdeelde tusschen Cleopatra en hare kinderen. Hij durfde voor zijn huwelijk nog niet uitkomen door openlijk den titel van koning van Egypte aan te nemen; maar ditmaal stemde hij er in toe, een officieel afschrift van de „giften van Alexandrië" aan den romeinschen Senaat te zenden, om den nieuwen staat door de republiek te doen erkennen.

Het is mogelijk, dat Antonius deze concessies in 't eerst beschouwde als een voorloopige regeling, geschikt om Cleopatra's verzet tegen den tweeden oorlog met de Parthen te overwinnen, en dat hij na den oorlog de eischen van de koningin hoopte te doen dalen, maar voor het oogenblik zijne giften door den Senaat wilde doen goedkeuren, als een daad van een proconsul. De proconsuls voegden vaak grondgebied bij staten die van Rome afhankelijk waren, zelfs met verkleining van het gebied van romeinsche provincies. Maar ditmaal tastte Antonius mis. In den loop van het jaar 33, terwijl Antonius in Armenië met de toebereidselen voor zijn tweeden veldtocht zich haastte, ontstond in Rome een levendige beweging tegen de „giften van Alexandrië". Italië begreep de beteekenis van die giften zeer goed. Wantrouwig reeds gemaakt door de vreemde verhalen aangaande Antonius en Cleopatra, door de geruchten, die in omloop waren aangaande zijn dwazen hartstocht, en door zijn zoo weinig oprecht gedrag aangaande Octavia, ergerde het publiek zich over zijne groote concessies. Het algemeen misnoegen barstte met zooveel kracht uit, dat de senatoren, die belast waren met het overbrengen van het officieele bericht aan den Senaat betreffende de daad van Antonius, dit niet durfden doen. De agitatie nam nog toe, toen Octavianus, deels om zijne populariteit te vergrooten, deels om den nieuwen oorlog met de Parthen tegen te houden, een krachtigen strijd ondernam tegen de oostersche politiek van Antonius, waarbij zij dezen zeiven nog spaarde, maar den aanval vooral richtte op Cleopatra en op Caesarion, die als haar en Caesar's zoon gold, en die met haar in Egypte aan 't hoofd stond.

Weldra was de koningin te Rome en in Italië het voor-