EEN AMERIKAANSCHE ,/OBJECT-l.ESSON«.

alle maatschappijen die voldoende coulant bleken, zoo hoog mogelijk verzekerd met het verbluffend resultaat, dat men polissen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 150.000.00 of ongeveer 17500 maal de waarde verkreeg. Hierdoor stoutmoedig en ook meer geoefend geworden, nam men verdere proeven, sloot men onder anderen verzekeringen af op een inboedel in een woning die geheel leeg was, om ten slotte voor een inboedel, dien men voor f 10.— gekocht had, van 135 maatschappijen, dat wil zeggen van nagenoeg alle maatschappijen die te New-York zaken deden, polissen tot een gezamenlijk bedrag van f318.750.00 of bijna 32000 maal de waarde te verwerven.

Met deze ondervinding als bewijs, beschuldigde daarop de brandweercommandant, in een rapport aan Mayor Gaynor, de verschillende brandwaarborgmaatschappijen openlijk en officieel, dat zij door hunne gewoonte om aan firma's en particulieren verzekeringspolissen uit te reiken zonder zich van de waarde der verzekerde goederen te overtuigen, het stichten van brand en ten gevolge daarvan het verlies van kapitaal en menschenlevens op bedenkelijke wijze in de hand werkten.

Enkele maatschappijen gaven den commandant gelijk, maar de overgroote meerderheid niet. Dezen voerden aan, dat de maatschappijen geen schadevergoeding betaalden, zonder er zich wel ter dage van te hebben overtuigd, dat de schade werkelijk geleden was. Nu, dat kennen we in ons land ook. En daardoor weten we, dat het aan welbespraakte inspecteurs wel eens gelukt om eerlijke, argelooze menschen een gedeelte te onthouden van het bedrag, waarop ze recht hebben en dat daarbij niet te hoog is om hun de geleden schade te vergoeden; maar dnt de maatschappijen tegen de oneerlijken, tegen de meineedigen, in het algemeen juist tegenover de brandstichters die zich opzettelijk te hoog geassureerd hebben, zeer onvoldoende gewapend zijn, te meer omdat hlijkens de ondervinding het feit van brandstichting zoo moeilijk kan bewezen worden.

Toen de brandweercommandant bespeurde, dat hij van de brandwaarborgmaatschappijen geen steun te wachten had en dus als bondgenoot de openbare meening moest te hulp r oepen, overwoog hij, dat een officieel rapport op de volksmassa geen sterken indruk maakt, en daarom liet hij het ameublement van f10.— met de 135 polissen en de mededeeling van hun gezamenlijk bedrag van meer dan f318.000.00 tentoonstellen, eerst in een groote zaal in de henedenstad, waar meer dan 200.000 menschen het kwamen zien, en daarna te Albany, in het gebouw van bet Weigevend lichaam van den Staat New-York waar zoo de afgevaardigden herinnerd werden aan hun plicht om een groote oorzaak van brandstichting te bestrijden.