NIEUWE OPGRAVINGEN IN ITALIË.15

DR. AKE AKERSTRÖM,

van het Zweedsche Archeologische Instituut te Rome.

Dat de klassieke, in het bijzonder de Romeinsche archeologie in onze dagen in Italië opnieuw herleeft, is een feit. En dat deze wederopleving beschouwd moet worden als een schakel in den geest drift vollen, alles omvattenden restauratiearbeid in dat land, mag als een zekere waarheid worden aangenomen. Men is met alle krachten systematisch daarmede te werk gegaan en het resultaat van dien grootschen arbeid blijkt goed te zijn. Hoe geestdriftig men voor die archeologische onderzoekingen is, blijkt uit het feit, dat te Rome de opgravingen van het forum van Augustus uit de inkomsten dier stad zelve worden bekostigd.

De belangrijkste en de meest succesvolle opgravingsgebieden zijn thans zonder twijfel in het Noorden van het oude Etrurië, in Zuid-Campania en in het centrum van Rome zelf gelegen; het laatste heeft juist in den laatsten tijd de rijkste uitkomsten gegeven. Wat Etrurië betreft, dit is steeds gebleken het gebied te zijn, waarvan men het meest verwachtte en dat zich dus in de grootste belangstelling mocht verheugen, in de eerste plaats van de zijde der schatgravers en later van die der archeologen. Door hun letterkundige studie toch van de werken der antieke Etrurische schrijvers hadden de schatgravers zich een volledig beeld kunnen vormen van alles wat de oudheid aan kunstschatten had geleverd. In de vorige eeuw was men reeds met vurigen ijver aan het opgraven gegaan, doch daarbij was men tot schade

i) Ontleend aan „Svensk Tidskrift," 1928, Heft 6.