igo

HET VROUWENKIESRECHT EN DE

van 21 jaar over de 615 kiesdistricten verdeelt, er nauwelijks zevenhonderd per district zouden zijn.

Het meerendeel der vrouwen, vooral de jongere, bekommeren zich weliswaar zeer weinig om de politiek; vijftien jaar geleden droomden de jongemeisjes, die bij vrouwenvereenigingen waren aangesloten, van niets anders dan twist en strijd en waren zij bij het uitgaan gewapend met hamers en messen, terwijl zij heden ten dage, wanneer zij haar stem gaan uitbrengen, waarschijnlijk droomen van doozen met chocolade, van een „thé dansant," een intieme bijeenkomst of misschien zelfs van rijke geschenken. De vrouwen echter, die werkelijk belang stellen in de politiek, zijn krachtig georganiseerd tot vereenigingen en federaties, die de meest verschillende doeleinden op maatschappelijk, beroeps- en wetgevend gebied nastreven. Ook vervullen zij thans een hoe langer hoe belangrijker rol in het openbare leven van Engeland.

Er bestaat dus geen twijfel, of de toekomstige candidaten voor het Parlement zullen zeer bijzondere methoden moeten volgen en argumenten moeten bezigen om zich de sympathie hunner kiezeressen te verzekeren, al ware het door een poging om de vrouwelijke ziel te begrijpen ten einde zich te kunnen aanpassen aan het bewustzijn harer gevoelens. En de toekomst behoort zeer zeker aan dengene, die de van nature impulsieve wenschen van het vrouwenkiesrecht in 't gevlei weten te komen. Zou er bovendien een schoonere taak bestaan dan die om bij te dragen tot de ontwikkeling en werkelijke emancipatie der vrouw? Ziet bijvoorbeeld eens, hoe primitief de propaganda is, die de politieke partijen voor haar bestemd hebben; op een aanplakbiljet een paar kousen, een paar handschoenen, een kastrol en een schaar; rechts de prijs van deze artikelen onder de conservatieve Regeering; links de prijs, welke deze

l) Onder deze vereenigingen zijn de volgende de belangrijkste: National Union of Equal Citizenship, National Council of Women, Women's Inter national League, St. Joan's Political and Social Union, Association of University Women teachers, British Federation of University Women Medical Women's Associoatlon, Social Institutes for Women and Girls ' National Federation of Women's Institutes, Women's Legion, Girls Realm Guild Girls Life Brigade, National League for Health, en de Politieke vrouwenvereenigingen, waarop wij later in deze studie zullen terugkomen.