VOOR DEN VREDE OP DEN BALKAN.

geneesmiddel te vinden. Het is waar, dat de verdragen aan de Macedonische kwestie een oplossing hebben gegeven — de slechtste van alle denkbare oplossingen — maar wij hebben het recht ons af te vragen, wat de waarde is van besluiten, die zich niet bij de werkelijkheid aanpassen. De logica van het leven, machtiger dan de meest onverzettelijke menschelijke wil, aanvaardt deze besluiten niet. Al ons doen, evenals dat der Servische regeeringspersonen, moet er op zijn gericht bijtijds kanalen te graven voor de volks-ontevredenheid. Wij moeten niet wachten, totdat die buiten haar oevers treedt en in haar onweerstaanbaar geweld al de verwachtingen, door de ontwerpers der vredesverdragen gewekt, zou vernietigen.

Het is iedereen, die het Macedonische vraagstuk bestudeerd heeft, duidelijk, dat de oplossing, die er aan is gegeven, een eigenmachtige en een onrechtvaardige is. Zonder zijn toevlucht te nemen tot de argumenten van philologischen en ethnografischen aard, die in alle nationale manifestaties van de bevolking van Macedonië hun bevestiging hebben gevonden, daar zij zich Bulgaarsch voelt en zich tot de Bulgaren bekent, kan men, alleen al door een oog te slaan in de archieven van den Quai d'Orsay, zich van het feit overtuigen, dat de ontwerpers van de vredesverdragen geen rekening hebben gehouden met de werkelijke toestanden op den Balkan. Alle Fransche consuls in Macedonië gedurende de Turksche overheersching erkennen eenparig in hun rapporten, dat de bevolking van Macedonië Bulgaarsch is en dat zij bloedigen strijd voor haar bevrijding heeft gevoerd. Dit onbetwistbare feit had zijn neerslag moeten vinden in de verdragen, maar het is daarin genegeerd. Macedonië werd tusschen Servië en Griekenland verdeeld.

De tegenwoordige strijd van de Macedoniërs, de aanslagen tegen de Servische en Grieksche autoriteiten, de moordaanslagen op vooraanstaande Macedonische burgers, bij wijze van wraakmaatregel en als middel van terreur en van denationalisatie zijn evenals de ontelbare politieke processen, die geëindigd zijn met de veroordeeling van honderden Macedoniërs, in hun qualiteit van leden der Revolutionaire Macedonische Organisatie, beschuldigd van „propaganda tegen den Staat", een sprekend bewijs van de weinige aandacht,