WAPENFABRICAGE EN WAPENHANDEL

verificatie van de rekeningen van particuliere wapenindustrieën;

verbod voor personen, die geïnteresseerd zij bij een bewapeningsbedrijf om aandeelen te hebben in soortgelijke bedrijven in andere landen;

verbod voor dergelijke personen om dagbladen te publiceeren of aandeelen te hebben in maatschappijen, die zulks doen;

verbod voor niet-landsburgers om aandeelen te hebben in particuliere wapenindustrieën;

verbod tot afgifte van patenten betreffende munitie of oorlogswerktuigen aan anderen dan landsburgers;

verbod tot overdracht van oorlogsschepen door de eene natie aan de andere, zonder dat daarvan kennis wordt gegeven aan den Volkenbond.

Maar, al werden de besprekingen te Genève voortgezet, tusschen aanbevelingen door bepaalde groepen en effectief optreden door regeeringen ligt een breede kloof. Toen men het er in 1924 definitief over eens was geworden, dat dit vraagstuk van fabricage niet in samenhang met dat van handel in wapenen kon worden behandeld, in hoofdzaak omdat de Vereenigde Staten niet bij machte schenen medewerking te verleenen, namen de Tijdelijke Gemengde Commissie en de Permanente Adviseerende Commissie voor Militaire, Maritieme en Luchtvaartaangelegenheden het als een afzonderlijk probleem onder handen. Verscheidene voorstellen werden gedaan, vooral door de arbeidersgroepen onder leiding van Jouhaux. Zij verlangden een algeheel verbod van particuliere fabricage en, mocht het daar niet toe komen, zeer strenge controle. Na een opgewonden zitting dienden zij een minderheden-rapport in.

Op het eind van 1925, nadat de Tijdelijke Gemengde Commissie had opgehouden te bestaan, ontwierp een Enquêtecommissie, bestaande uit leden van den Raad onder voorzitterschap van Dr. Benesj van Tsjecho-Slowakije met veel moeite een vragenlijst, die aan de regeeringen werd gezonden. De Vereenigde Staten, Sovjet-Rusland en Turkije beantwoordden den brief, maar niet de vragen. De Zevende Assemblée (1926) nam de verontwaardigde motie van afkeuring van haar Derde (Ontwapenings-) Commissie aan. Deze motie