EEN STIJVE AARDKORST' EEN WAANVOORSTELLING

door de beweging eveneens naar het westen verlegd worden, want zij vertoon en alle een duidelijk naar het westen vooruit springende bocht in den middenloop, die zich slechts door het feit van een naar het westen gerichte verschuiving der hoogvlakte eenigszins verklaren laat.

Daarnaast zijn in deze streek ook groote plooibewegingen vast te stellen, die niet alleen het Alpen-voorland, doch in gelijke mate ook de Alpen zelf omvatten, die van af het Tertiaire tijdperk tot nu toe aan een belangrijke plooibeweging deelnemen. Ten zuiden van de Alpen sluit zich het jonge inzinkende gebied der Povlakte aan, die tegenwoordig ook nog een zinkende tendenz vertoont.

Daarmee staan wij evenwel reeds in het gebied der Middellandsche zee die, zooals bekend is, van jongen datum is. Zij bestaat uit verschillende zinkende gebieden, waartusschen plooigebergten meestal als oprijzende gedeelten liggen. Het geheel is tegenwoordig even sterk in beweging als in de Tertiaire periode of in het Diluvium. Vulkanisme en aardbevingen zijn hier de teekenende en betrouwbare kenmerken van de zich voortzettende bewegingen. Er worde hier slechts aan de in den jongst en tijd plaats vindende aardbevingen in het gebied van de Aegaïsche zee herinnerd, waarbij een wegzinken van het schiereiland Chalkidike met 30 cm moet zijn waargenomen. Verder zijn in de omgeving zich vormende plooien, dus zadels en inzinkingen m Albanië vastgesteld, die de voortzetting van de plooibeweging tot in dezen tijd bewijzen. Nog zij hier gewezen op den schuinen stand van oud-Grieksche inscripties in de Grieksche stad Byllis, die hetzelfde aantoont. Hier valt bij de vóór ongeveer 2000 jaren in den rotsbodem en wanden horizontaal ingemetselde schrifturen een helling van ongeveer 5° te zien, overeenkomende met de algemeene hoofdrichting van het gebergte. Dus overal tegenwoordig bewegingen, die reeds in het Tertiair beginnen en tot nu toe voortduren.

Buiten Europa zijn de bewegingen zonder twijfel niet minder veelvuldig. Doch daarover is nog zeer weinig bekend geworden. Dit ligt waarschijnlijk aan het feit, dat men er nog weinig aandacht aan heeft geschonken. Slechts enkele voorbeelden mogen hier genoemd worden. Het groote Oost-