LANDAANWINNING IN ITALIË

land te voeren; negen andere leggen zich toe op reguleering van bergstroomen, wederbebossching en bodemverharding. In gebieden, die zich uitstrekken van de Boven-Adige tot Sicilië, van de Po-vallei tot Sardinië, van de Toskaansche Maremma tot de Pontijnsche moerassen en de door koorts geteisterde landen van de vlakte van Salerno en districten in het verre zuiden, is een heel leger van mannen ononderbroken bezig aan de uitvoering dezer werken. In districten, die eeuwenlang uit woeste gronden bestonden en onbewoond waren, treft men thans hier en daar woningen van landbouwers aan, afkomstig van de overbevolkte districten Venetia, Romagna en Emilia, die zich op het nieuw aangewonnen land hebben gevestigd.

Want het uiteindelijke doel van het geheele plan is niet alleen het bevorderen der hygiëne door het bedwingen der malaria, ook niet alleen economisch, door woeste gronden productief te maken, maar ook sociaal: het verkrijgen van land, om de klasse van kleine boeren, die onroerend goed in vrij bezit hebben, te vergrooten. Met dit doel voor oogen gaat landaanwinning hand aan hand met binnenlandsche verhuizing, want het fascisme heeft het voornemen den landbouwarbeider te deproletariseeren door hem in staat te stellen overbevolkte streken te verlaten, en zich te vestigen op land, dat öf mettertijd zijn eigendom wordt, öf waar hij ten minste zeker is van zijn bezit. Sardinië levert een merkwaardig voorbeeld van deze phase van het werk. De gemiddelde dichtheid der bevolking op dat eiland is slechts 39,7 per K.M.2, tegen een gemiddelde dichtheid van 132,7 voor het geheele koninkrijk, die in Lombardije stijgt tot 226,8, in de Campania tot 266,6, en dergelijke getallen in andere dicht bevolkte streken. Daarom zal Sardinië, zoodra aldaar in de daarvoor in aanmerking komende streken nieuw land is aangewonnen, dat, zoowel van een hygiënisch als van een landbouwstandpunt beschouwd, geschikt is, een ruime gelegenheid voor binnenlandsche verhuizing bieden.

Eenige photographieën op de Landaanwinning-Tentoonstelling geven een sprekend beeld van hetgeen reeds tot stand is gekomen. Een dier photo's vertoont een troosteloos landschap, de door koorts geteisterde streek van Terralba, over-