LANDAANWINNING IN ITALIË

liggen, bewerken, en in vijf en dertig jaren zullen zij de bezitters van een vrij goed zijn.

Als een voorbeeld van de wijze, waarop momenteel rijkdom uit het niet wordt voortgebracht, dient te worden vermeld, hoe in de provinciën Reggio Emilia en Modena 89.100 H.A. land werd gewonnen. Tien jaren geleden waren deze streken, gelegen tusschen twee zijrivieren van de Po — de Crostolo en de Secchia — waardeloos als gevolg van stilstaand water, dat achterbleef door het herhaalde buiten hun oevers treden van de beide bergstroomen. De landeigenaren richtten een vereeniging op, en voor een bedrag van 240 millioen lire werd de enorme taak om het geheele gebied aan te winnen, volbracht. Twee machtige pompstations, elk van 10.000 P.K. pompen 100 M3. per sec. van het stilstaande water op, dat gebracht wordt in een stelsel van kanalen, waarvan de totale lengte meer dan 1200 K.M. is, en dat het uitgestrekte gebied in alle richtingen doorsnijdt. Op den 2gsten October 1926 opende Mussolini het pompstation San Siro, dat dit draineeringswerk begon. Sindsdien werden meer dan 1200 boerenwoningen op het op deze wijze aangewonnen vruchtbare land gebouwd, ongeveer 120 K.M. weg aangelegd, en een groot hydro-electrisch station opgericht om de boerderijen van licht en kracht te voorzien. Op het uitgestrekte gebied, dat tien jaren geleden, gezien vanaf den dijk van ParmigianoMoglia niets dan met riet en biezen begroeide moerassen vertoonde, staan thans overal boerderijen, toebehoorende aan 12.000 eigenaren, waarop de losse arbeider thans vast werk vindt. Wanneer het voornaamste irrigatiekanaal eenmaal zijn volle werking ontplooid zal hebben, zal het rendement van het land jaarlijks met 100 millioen lire toenemen. Maar het grootste voordeel van alles zal de sociale omvorming zijn, die tot stand komt door dit in het leven roepen van welvaart, waardoor een grooter deel der bevolking zich op het land gaat vestigen en geleidelijk van den lossen landbouwarbeider eerst een vaste arbeider wordt gemaakt, die daarna pachter wordt, met als einddoel het vooruitzicht op het bezit van een vrij goed.

Indien een lijst werd opgemaakt van alle werken, die in de laatste drie jaren op het schiereiland werden uitgevoerd,