FOTOGRAFISCH ONDERZOEK VAN DEN HEMEL.*

In de laatste jaren is men flink gevorderd met het onderzoek van de veranderlijke sterren. Dit zijn sterren, die een min of meer regelmatige veranderlijkheid in hun helderheid vertoonen en die voor de astronomen zoo belangrijk geworden zijn, omdat deze door bestudeering daarvan in staat gesteld worden, schattingen omtrent verschillende diepten van het heelal te maken.

Bij de stijging van de beteekenis van deze soort sterren wordt de eisch naar talrijke fotografische opnamen van den hemel steeds dringender. Voor verschillende onderzoekingen, die veranderlijke sterren betreffen, is het namelijk van groot belang over waarnemingen of fotografische opnamen op achter ons liggende tijdstippen te kunnen beschikken. Tot nu toe was het veelal onmogelijk voldoende platen van de gewenschte hemelstreken te verkrijgen; wel zijn er sterrenwachten, die over een uitgebreide verzameling van hemelfoto's beschikken. Zoo bezit de Heidelberger Sterrenwacht zeer waardevol fotomateriaal. Deze verzameling blijft evenwel, doordat zij bijna uitsluitend werd opgenomen ter ontdekking en herkenning van kleine planeten, tot bepaalde hemelzönen beperkt en buitendien zijn er hemelstreken, waarvan over vele jaren zelfs niet een enkele opname gemaakt werd.

Nadat Baade en Hoffmeister eenige velden systematisch op veranderlijke sterren hadden onderzocht, waarbij zij honderden nieuwe veranderlijke sterren vonden, werd m

* Ontleend aan „Kosmos", 1934, Afl. 2, Franckh'sche Verlagshandlung, Stuttgart.