NIEUWE RICHTINGEN IN DE GENEESKUNDE.

door den psychischen invloed dus, de weerstandskracht van het lichaam versterkt kan worden? Dat zuiver psychische invloeden inderdaad veranderingen in het lichaam kunnen teweeg brengen, blijkt uit het dagelijksch leven voldoende. Ieder weet dat angst een versterkte darmbeweging kan teweeg brengen, schrik geeft dikwijls samentrekking en dus vernauwing van de bloedvaten van het aangezicht (verbleeken), schaamte daarentegen verwijding (blos). Door het zien, zelfs door het zich levendig voorstellen, van een zuren appel, kan de speekselafscheiding toenemen (watertanden), door suggestie kan men wratten doen verdwijnen. Onlangs kon men in een geneeskundig vakblad lezen, dat een arts bij tal van patiënten wratten wist weg te maken door een paar druppels z.g. physiologische zout-oplossing (d.i. gedestilleerd water, waarin zout opgelost is tot dezelfde sterkte waarin de lichaamsvochten zout bevatten: dus absoluut onwerkzaam) in den arm te spuiten met de verzekering dat dit een nieuw werkzaam middel was, dat wratten zonder litteeken kon genezen. Inderdaad verdwenen in bijna alle gevallen de wratten, dank zij de in goede richting geleide inbeeldingskracht der patiënten.

Tal van voorbeelden van de werking van de psyche op het lichaam zou men hierbij kunnen voegen. Er zijn tal van met lichamelijke afwijkingen gepaard gaande ziekten (verlammingen, maaglijden, bepaalde vrouwenziekten enz.), die uitsluitend door psychischen invloed ontstaan. Zulke aandoeningen, er zijn er veel meer dan men op het oogenblik nog gelooft, zouden weinig heul vinden bij een behandeling van de ziektesymptomen met geneesmiddelen. Hier is alleen heil te verwachten van de behandeling van het geheele organisme van de psycho-physische eenheid „mensch." Tegelijk met de zuiver lichamelijke symptomen moet dan in de eerste plaats, de oorzakelijke psychische ziekte behandeld worden door „psycho-therapie" en inderdaad zijn door deze nieuwe wetenschap, welker ontwikkeling het hoofdkenmerk van den vooruitgang der moderne geneeskunde is, tallooze zieken van een lijden bevrijd, dat tot nog toe alle speciale behandeling trotseerde.

Toen men nu door de erkenning van de wanverhouding