BANKBILJETTEN VAN METAAL.

van medewerkers zijn oude kamp aan het Mikeno-gebergte weer op. Met moeite aangekomen, stierf hij daar aan de koorts, die hij in een der nederzettingen, waarschijnlijk aan een der meren, opgedaan had. Hij werd midden in het groote natuurmonument, dat zijn ontstaan aan hem te danken had begraven.

De arbeid van Akeley is na diens dood niet gestaakt. Het Carnegie instituut heeft te zamen met de Yale-universiteit een expeditie naar het natuurmonument uitgerust, die tot doel had, het leven van de berggorilla's waar te nemen en in films vast te leggen. De expeditie, met wier leiding Bingham belast is, is in Juni van dit jaar afgereisd en zal ongeveer een jaar in Midden-Afrika doorbrengen. Dit werk is een voortzetting van de studie, die Bingham tezamen met prof. Yerkes van het Psychologisch Instituut der Yale-universiteit van de menschapen gemaakt heeft. Tot nu toe werden daarbij vooral de geestelijke eigenschappen van chimpansees onderzocht, die in het Instituut werden nagegaan. In het bijzonder zullen bestudeerd worden, behalve individueele eigenschappen, de verhouding van het dier in een groep tot zijns gelijken en tot de omringende wereld.

Om het dierenleven in het natuurmonument zoo min mogelijk te storen, wordt het aantal begeleiders en hun uitrusting zooveel mogelijk beperkt. Behalve door zijn vrouw, wordt Bingham slechts door een gering aantal inboorlingen, gidsen en dragers, begeleid. Wanneer de dieren gedurende de laatste jaren er weer aan gewoon geworden zijn, niet in iederen mensch een vijand te zien, zal ongetwijfeld de onderneming van Bingham resultaten opleveren.

Gs.

Bankbiljetten van metaal.

Naast het onbreekbare glas verschafte de industrie ons onlangs onbrandbaar en onverscheurbaar papier. Onbrandbaar papier kenden we reeds geruimen tijd, doch het kon nog gekreukeld en gemakkelijk gescheurd worden. Nu zijn ook deze minder wenschelijke eigenschappen opgeheven. Het papier, door Dr. Schoop vervaardigd met behulp van zijn metaalsproeier, is moeilijk te scheuren. Het is metalen papier of zoo men wil papieren metaal (Umschau XXXIII, no. 27).

Met behulp van zijn bekenden metaalsproeier wordt het vloeibare koper, tin of aluminium bij de daarbij passende temperatuur op het papier gebracht. Het papier verkrijgt daardoor twee voor-