LATIJNSCH-AMERIKA IN DE TWINTIGSTE EEUW.

sommen, die gedurende de eerste zeventig jaren der onafhankelijkheid voorkwamen.

Doch nu hoopt men, en op goede gronden, dat deze bezoekingen voor het grootste deel van Latijnsch-Amerika dingen van het verleden zijn. Venezuela had veel moeilijkheden in de eerste jaren van deze eeuw en Ecuador werd onteerd door eenige barbaarsche gebeurtenissen, die tijdens een opstand, ongeveer vijftien jaar geleden plaats hadden. In de laatste paar jaar leed Brazilië — dat een tamelijk rustige geschiedenis heeft genoten — onder een verwoestenden opstand in de stad Sao Paulo. Mexico alleen is de eenige werkelijke uitzondering op de algemeene verbetering. De verklaring van de troebelen in het verleden kan gevonden worden in de bijzondere omstandigheden, welke volgden op de onafhankelijkheidsoorlogen.

Het volk was politiek onrijp en was bovendien door zijn Latijnsche afkomst voorbeschikt om geregeerd te worden door een krachtige uitvoerende macht en als deze samenstootte met een mededingende macht waren moeilijkheden het gevolg. Verder was het zijn ongeluk het Spaansche juk af te schudden in een tijd toen nog algemeen geloofd werd in de volmaaktheid der parlementaire instellingen. Deze zijn zelfs op heden nog niet zeer geschikt voor de Latijnsche landen en waren onbruikbaar voor de volken van ZuidAmerika. In 1825 echter ontwierp iedere nieuwe republiek een grondwet in nauwkeurige navolging van die der Vereenigde Staten en de gevolgen waren treurig. Een ongerijmd politiek systeem, toegepast op een onwetende, dikwijls half Indiaansche bevolking veroorzaakte chronische wanorde. De loop eener revolutie was in elk geval steeds dezelfde. Partij A zat op het kussen en had de daaruit voortvloeiende voordeden eenige jaren genoten. Partij B had in het geheim wapens en munitie verzameld en deed een greep naar de macht — met geweren in plaats van stembiljetten. Of de opstand onderdrukt werd of succes had, steeds werd hij vergezeld door meer of minder bloedvergieten. Rust heerschte er als een sterke man, zooals Porfirio Diaz in Mexico, Zelaya in Nicaragua, of Balmaceda in Chili als dictator het bewind voerde, maar zijn verdwijning was gewoonlijk een catastrophe in verhou-

W. B. IV, 1929. 20