33»

DE WETENSCHAPPELIJKE BESTUDEERING

De toekomst zal leeren in hoeverre dit gelukkige begin door vruchtbare resultaten zal worden gevolgd. Het is wel zeker, dat een hernieuwing van de wereld, hetzij op politiek, hetzij op ander gebied, nooit door een eenvoudige daad van organisatie zal worden verwezenlijkt, maar alleen door een wedergeboorte van den geest. In die richting teekent zich een beweging af, als gevolg van de harde les, die de wereld door de ervaringen van deze laatste vijftien jaren heeft gehad. Iedereen, die aan dien arbeid meewerkt, moet wel de woorden onderschrijven, waarmede professor Gilbert Murray, voorzitter van de Internationale Commissie voor Intellectueele Samenwerking, de conferentie, op welke men het begin mocht aanschouwen van een nieuw tijdperk in de geschiedenis, opende:

„Ik beveel geen enkel grootsch plan aan; een grootsch plan is niet noodig. Het nieuwe tijdperk is gekenschetst door het simpele feit, dat heden, evenals verleden jaar te Berlijn, de hoogste autoriteiten op het gebied der politieke wetenschappen van Frankrijk, Duitschland, Italië, Groot-Brittannië en van de meeste groote naties bijeen zijn, niet om te intrigeeren, niet om te loven en te bieden en niet als geheime agenten er op uit om het standpunt van hun Departementen van Buitenlandsche Zaken te doen zegevieren, maar als geleerden, vrij in hun bewegingen, vóór alles samenwerkende om de toekomst dier groote beschaving, die ons allen aan het hart gaat, te verzekeren, werkend, ook daardoor, aan den opgang en de glorieuze ontwikkeling van den mensch, niet langer door de nederlaag van andere menschen, maar door één voor één de vijandige krachten, die hem aan alle kanten omringen en de niet minder doodelijke gevaren zijner eigen natuur te bedwingen."