JE VEILIGHEID IN HET GEBIED VAN DEN STILLEN OCEAAN

dat de mogendheden in 1935 zullen bijeen komen om de totstandkoming van een nieuwe conventie in overweging te nemen. Te zamen met het Vier-Mogendheden- en het Negen-Mogendheden-Verdrag, die zijn politieken grondslag vormden, is het de hoeksteen geweest van het gebouw der veiligheid, die in den Stillen Oceaan sedert den wereldoorlog zooveel mogelijk werd bevorderd. Reeds worden preliminaire besprekingen tusschen de voornaamste mogendheden gevoerd, ten einde het terrein voor de onderhandelingen van het volgend jaar voor te bereiden. Het kan daarom zijn nut hebben, in het huidig stadium den toestand in herinnering te brengen die bestond, toen deze verdragen werden geteekend, daarbij gewag te maken van de voornaamste gebeurtenissen, die zich sedert voorgedaan en den relatieven graad van zekerheid der mogendheden gewijzigd hebben, en de tegenwoordige houding van deze, voorzoover die bekend is of men zich daarvan een goede voorstelling kan maken, aan een beschouwing te onderwerpen.

In 1921 verwelkomde een oorlogsmoede wereld, die onder de toenemende uitgaven voor bewapening gebukt ging, President Harding's uitnoodiging tot een conferentie te Washington over maritieme bewapening en Pacific-vraagstukken. Bij zijn uitnoodiging constateerde de President, dat het uitzicht op verminderde bewapening niet hoopvol was, tenzij het verlangen naar vrede uitdrukking zou vinden in een met de werkelijkheid rekening houdende poging om de belangrijke oorzaken van misverstand weg te nemen. Het was ongetwijfeld om dat doel te dienen, dat de agenda van de Conferentie er op uit was alle belangrijke vraagstukken van den Pacific en het Verre Oosten, die toen ter tijde bijzonder dreigend schenen, te omvatten. Het was duidelijk dat de mogelijkheid, dat Groot-Britanniƫ, Japan en de Vereenigde Staten zouden toestemmen in een vermindering van hun macht ter zee en een beperking daarvan tot een lager niveau, ten zeerste zou worden versterkt door het wegnemen van oorzaken van irritatie en van wat een bedreiging scheen tegen de veiligheid van elk hunner. Japan was betrokken bij de Amerikaansche versterking van de Philippijnen en de dreigende versterking van Hong Kong