DE VEILIGHEID IN HET GEBIED VAN DEN STILLEN OCEAAN

Laat ons nu zien hoe deze verdragen bijdroegen tot de veiligheid van de voornaamste daarbij betrokken partijen. Groot-Britannië had klaarblijkelijk geen agressieve bedoelingen in het Verre Oosten. Sedert den oorlog was zijn politiek op elk gebied, behalve dat van den handel, er een van liquidatie en zich terugtrekken geweest. Het heeft BritschIndië tot zijn voorpost in het Verre Oosten gemaakt en zijn strategie is gegrond geweest op de verdediging van Indië en van de handelswegen van het Empire. Het was er daarom op voorbereid, van het privilege om Hong Kong te versterken afstand te doen en zijn vlootbasis te Singapore te vestigen. Het beëindigen van de Anglo-Japansche alliantie bevrijdde Engeland van een verplichting, die wat lastig was geworden. De onderteekening van het Negen-Mogendheden-Verdrag, waarbij de onderteekenende mogenheden zich verplichtten de territoriale integriteit van China en de Open Deur te eerbiedigen, scheen gelijkwaardige waarborgen voor den Britschen handel op het vasteland van Azië met zich te brengen; het Vier-Mogendheden-Verdrag verschafte een mechanisme voor overleg in geval van verschil van opvatting; en het Vlootverdrag maakte de verdediging van BritschIndië veilig, daar Japan met een kleinere zeemacht niet geneigd zou zijn om aan te vallen, en de Vereenigde Staten met een gelijke zeemacht dat niet met goed gevolg zouden kunnen doen zonder een sterke vlootbasis in het Verre Oosten.

De Vereenigde Staten, die evenmin agressieve bedoelingen hadden, waren bereid verdere versterking van de Philippijnen of de oprichting van een nieuwe vlootbasis aan den Stillen Oceaan op te geven voor de grootere veiligheid, die zij in andere opzichten zouden winnen. De politiek, die zij in het Oosten het consequentst gevolgd hadden, was geweest instemming te verwerven met de leer van de Open Deur in China, en inachtneming daarvan. Het Negen-MogendhedenVerdrag was er op gericht, er in te voorzien dat alle naties voortaan in de gelegenheid zouden zijn in China op gelijken voet te handelen. Als zeker mag worden aangenomen, dat de Vereenigde Staten niet, zonder meer, tot oorlog hun toevlucht zouden nemen om de Open Deur-doctrine te steunen.