DE AANVALLEN OP HET LIBERALISME

dezelfde dwaasheden ten opzichte van de werkloosheid en den kinderarbeid te herhalen. Wij hebben in de Vereenigde Staten een normaal gemiddelde van ongeveer 2 millioen werkloozen; en men mag ernstig betwijfelen of dat aantal, ten minste voor een duur van eenige beteekenis, tot 7 en, ten allerhoogste, tot 8 millioen gestegen is. Tijdens het leven van de vorige generatie is de levensstandaard van de bevolking geleidelijk en belangrijk vooruitgegaan. De loontrekkende is in physiek veel betere omstandigheden aan het werk gegaan en hij werkt minder uren tegen een belooning die voortdurend gestegen is. De openbare gezondheid wordt op honderd manieren bevorderd en beschermd; en er bestaan thans in duizend gemeenten, in het geheele land, preventieve medische diensten om de epidemieën te beletten zich uit te breiden. Het schijnt dat overdrijven en dan aanvallen een essentieel deel is van de tactiek van hen, die het liberalisme bestrijden. Het antwoord van den liberaal moet zijn, na een kalm en redelijk onderzoek van de argumenten, goed na te gaan of de statistieken en het andere feitenmateriaal waarop de tegenstanders zich beroepen, wel juist zijn en, het stilzwijgen opleggend aan de opgewonden kreten van hen die zouden willen dat men de tegenstanders van de vrijheid en het liberalisme zou vervolgen en deporteer en, de aanvallen af te weren door een sobere argumentatie en eene uiteenzetting van de weldaden en het constructieve werk van een politiek, gegrond op de ware beginselen van het liberalisme.

Het is van vitale beteekenis voor het liberalisme, onophoudelijk het fundamenteele feit in herinnering te brengen, dat er in de bevolking der Vereenigde Staten geen scherp onderscheiden en duurzame maatschappelijke klassen bestaan en kunnen bestaan. De loontrekkende van heden kan de patroon van morgen worden en de zoon van dien patroon kan, op zijn beurt, weer een gesalarieerd ambtenaar of loontrekkende zijn. Een spreekwoordelijk geworden gezegde in de Vereenigde Staten van vroeger was: „Grootvader in hemdsmouwen, kleinzoon in hemdsmouwen". Een eerlijke, werkzame en bekwame persoon kan en moet altijd den afstand kunnen afleggen tusschen zijn eerste bezigheden, waarmede hij zijn leven begint, en de eene of andere positie waartoe zijn karakter, zijn intelligentie en zijn talenten hem