west en oost vinden elkander in de muziek

toonde, hoe zulk een vereeniging kan tot stand komen en ook hoe de toonkunst kan bijdragen tot het zaaien van het zaad, waaruit een cultureele harmonie van Oost en West kan voortkomen. Sedert den grooten oorlog zijn scheiding veroorzakende krachten heinde en ver aan het werk geweest, en sinds dien hebben de groote denkers van alle volken voortdurend hun aandacht geschonken aan de noodzakelijkheid van het verbreiden dier cultureele harmonie, voornamelijk door de kunsten, waarvan de muziek zeker niet de minste is, omdat zij is de taal die het meest spontaan is en algemeen verstaan en aangekweekt wordt. Zij wijst ons den eenvoudigsten, rechtsten en zekersten weg om cultureele harmonie binnen ons bereik te brengen. De bedding, waarlangs de gemeenschappelijke beschaving door de muziek vloeien moet, is alreeds aanwezig in het hart der menschheid, zeker niet door eenige poging van den mensch, maar door de hand Gods zelf.

De voordeden van overeenstemming in beschaving, zoodra haar deuren door de muziek zijn geopend, zullen zeker genoten worden, niet enkel door het tegenwoordige geslacht, maar ook door alle generaties in de komende tijden. Het is ook onnoodig te zeggen, dat het in het eigen belang der toonkunstenaars is, die van het Oosten en meer bizonder die van het Westen, zulk een cultureele harmonie te bevorderen; de muziek zal dan worden begroet als een belangrijk lichtbaken, dat wijst naar de haven desvredesin een tijd, waarin wolken van onrust en oorlogsgeest het aanschijn der aarde willen verduisteren met valsche begrippen van een benepen nationalisme.

Zoo zal een nieuw tijdperk worden ingeluid met de nieuwe boodschap van den Wereld-Vrede:

„The West is West and the East is East; In Music howe'er, the twain shall meet".

Mrs. Bani Chatterji, D. Mus., Sangita-Varati.