VAN DEN MENSCH

kans op nakomelingen bezitten, ook nog in het tweede en derde geslacht, maar dat geen blanke familie het verder dan een vierde geslacht brengt — een resultaat, dat ons leert, dat er van volkomen acclimatisatie geen sprake kan zijn, ofschoon hier vele blanken regelmatig elk jaar een tijd lang in het hoogland doorbrengen om op te frisschen, dus in zekeren zin een vergoeding voor den winter hebben, en hoewel het hier personen geldt, die geen zwaren arbeid in de open lucht verrichten!

Dat in de eigenlijke Tropen voor den blanke de levens- en arbeidsvoorwaarden moeilijker zijn dan in de randgebieden er van, valt niet te betwijfelen. Een bewijs daarvoor vormt ook het feit, dat Spaansche arbeiders, die in Cuba gemakkelijk acclimatiseeren, bij de werken aan het Panamakanaal aanvankelijk in prestatie-vermogen de gelijktijdig daar werkende Negers van de Antillen overtroffen, maar reeds na een jaar minder dan de Negers presteerden, zoodat hun energie blijkbaar reeds verslapt was. Daarbij hadden zij het groote voordeel eener op grootsche wijze gezond gemaakte omgeving. Het succes in het Panamagebied met de bestrijding van tropische ziekten behaald, was zoo buitengewoon, dat sommige optimisten zich reeds de geheele tropische wereld op deze wijze gezond gemaakt dachten. Daarvan kan echter geen sprake zijn; want, afgezien van de omstreken vaneen aantal grootere steden in de Tropen, is zulks tot dusver slechts geschied met een enkel grooter gebied, n.1. de Panamakanaalzone met een oppervlakte van ruim iooo v. km., een onbeduidende uitgestrektheid in vergelijking met de geheele Tropen. Men kan gerust beweren, dat hier b.v. de malaria nooit geheel zal verdwijnen, zoo lang er nog oerwouden voorkomen met water verzamelende epiphyten, bromeliaceeën en verschillende andere dergelijke gewassen, welke ideale broedplaatsen voor de muskieten vormen. Wie daarenboven weet, hoe vele menschen en welke kapitalen jaarlijks vereischt worden om in het kleine gebied van het Panamakanaal den sanitairen toestand op peil te houden, die begrijpt terstond, dat reeds om pecuniaire redenen aan het gezond maken van den geheelen tropischen gordel niet gedacht kan worden. Nochtans heeft de moderne geneeskunde groote successen te boeken en zijn daardoor ook in niet gezond gemaakte streken