DE GRENZEN VAN HET ACCLIMATISATIE VERMOGEN

de gevaren, die er de gezondheid bedreigen, in hooge mate verminderd, dus het acclimatisatie-proces is er veel gemakkelijker gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat de zuiver klimatologische invloeden op het zenuwstelsel en psychische factoren nog steeds ernstige hinderpalen voor de kolonisatie der blanken in de Tropen vormen, in het bijzonder op geïsoleerde posten, en het ongetwijfeld te allen tijde zullen blijven: „het klimaat der eenzaamheid", zooals de Ward het noemt.

Volgens de wel is waar zeer gebrekkige statistiek valt in nieuwer en tijd geen toeneming van beteekenis der tusschen de Keerkringen wonende en daar voor goed gevestigde blanke bevolking aan te wijzen. Als „blanken" worden daarenboven in vele gevallen personen vermeld, die met Europeanen gelijk gesteld worden1), of personen, die gaarne als blanken willen doorgaan, zelfs in gevallen, waarin sterke vermenging met inlandsch bloed duidelijk is, zooals in Latijnsch-Amerika. Hoe is het hier mogelijk een betrouwbare statistiek der werkelijk blanke bevolking te verkrijgen? Ook komen talrijke gevallen voor, dat een familie sedert vele geslachten een plantage of een handelszaak in de Tropen bezit, zonder dat er de levende leden geacclimatiseerd zijn, doordat telkens andere leden der eigenlijk in het gematigde klimaat wonende familie met de leiding der onderneming in de Tropen belast worden.

Volgens zeer ruwe schatting zou het totale aantal der tusschen de Keerkringen levende geacclimatiseerde zuivere blanken hoogstens 1% van het blanke ras bedragen. Er volgt uit, dat dit ras tot dusver nog slechts een zeer klein gedeelte der totale bevolking van de Tropen vormt en daaruit valt af te leiden, dat van een acclimatisatie der blanken in de Tropen nog geen sprake is, ondanks dat reeds sedert eeuwen een bestendige stroom kolonisten uit de gematigde naar de heete luchtstreek trekt. De bewoners der Subtropen gaan er meestal spoedig door vermenging met de oorspronkelijke bewoners min of meer in deze op, terwijl de koudlanders, voor zoover zij niet aan het klimaat bezwijken, na korter of langer tijd naar hun vaderland terugkeeren. De vooruit-

i) Zoo b.v. in Nederlandsen Oost-Indië, waar de groep der „Europeanen en daarmee gelijkgestelden" ook de Japanners en alle niet-inlandsche Christenen omvat. (Vert.)