de „élite" in een democratische maatschappij

volmaaktsten vorm. Iedereen, die in de een of andere politieke partij heeft gezien, hoe deskundige en onversaagde oprechtheid inslaat, kan getuigen, welke verandering dat in staat is teweeg te brengen bij hen, die binnen zijn invloedsfeer geraken. De kleine kring te Kew, die bezield werd door de persoonlijkheid van Lord Herbert of Cherbury; de mannen en vrouwen, die hun leven gingen beteren door hun aanraking met Huil House; de kale kamer in Bloomsbury, waar Marx trachtte het grafschrift op de kapitalistische maatschappij te schrijven; de kleermakerswinkel in Charing Cross, waar Francis Place de grondslagen legde voor de Britsche arbeidersbeweging; de bibliotheek te Wisconsin, waar Charles Mc Carthy de best geslaagde proefneming uitdacht, waarvan gewaagd wordt in de annalen der geschiedenis van een Amerikaanschen Staat, — dat zijn tempels van menschelijk vernuft, welker daarbinnen verrichte eeredienst niet minder verstrekkende gevolgen heeft gehad dan de meer dramatische tooneelen van een slagveld of een wetgevend lichaam. Iedereen naar zijn vermogen kan een steentje bijdragen tot den goeden uitslag, mits hij bereid is, zich daarvoor de noodige moeite te getroosten.

Hij moet niet, om daar nog eens den nadruk op te leggen, verwachten, dat het een en ander nog wel los zal loopen. Al behoeft een pionier niet in elk geval een martelaar te zijn, er moet toch een offer gebracht worden om pionierswerk te verrichten. Het vergt een mate van zelfbeheersching, waartoe slechts weinigen in staat zijn. Het beteekent de gave om te blijven vertrouwen, waar nog slechts reden schijnt te zijn voor wanhoop. Het beteekent het welbewust zich afkeeren van die alledaagsche wijsheid, die Lippmann aan Amerika heeft aanbevolen als het nationale equivalent voor een stoïcijnsch temperament. Het stelt in de plaats van verontwaardiging tegen personen het gekant zijn tegen denkbeelden. In plaats van het gemakkelijke succes, dat speculeert op den bijval van het volk, kiest het den langeren weg, welke geen onmiddellijke kans van slagen biedt. Het geeft het voorbeeld, hoe van iets afstand te doen zonder bitterheid; het tracht te overtuigen zonder opdringerigheid. Het is derhalve een houding, die geen van de gewoonlijk gebezigde middelen om succes te hebben aanwendt. Zijn leven is een