aan banden is gelegd

binden; op de binnenlandsche markt is het voor den vervolge onmogelijk gemaakt om den consument het vel over de ooren te halen. Om de zwaarste schokken van de depressie op te vangen heeft Zweden bovendien gedurende de laatste twee jaren — en zulks met goed gevolg — de voorkeur gegeven aan een „managed currency" boven een gouden standaard, waarbij men aan de prijzen den vrijen loop laat. Professor Irvin Fisher en andere economen hebben reeds eenigen tijd de wereld van de belangrijkheid hiervan trachten te doordringen.

De depressie heeft onderbroken wat anders wel eens had kunnen uitloopen op een ordelijke, geleidelijke benadering van socialisme. Daarop werd aangestuurd door de SociaalDemocraten, die in de laatste twintig jaren zes malen aan het bewind geweest zijn. Vóór de malaise had de partij als eerstvolgenden stap in die richting gedacht over socialisatie van de fabricage van de voornaamste uitvoerartikelen, meer speciaal papier. De onmiddellijk door de crisis veroorzaakte problemen hebben het onmogelijk gemaakt, om in dezen tijd dit doel zelfs van verre nader onder de oogen te zien. De SociaalDemocraten hebben onlangs tot wet verheven een drastisch werkloosheidsprogramma, dienende om, zooals J. M. Keynes zich dat voorstelt, de koopkracht feitelijk weder te brengen op de hoogte van 1930. Deze en andere maatregelen hebben de regeering geheel in beslag genomen. Doch de SociaalDemocraten hebben hun einddoel nog niet losgelaten. Het is niet onmogelijk, dat, wanneer het wereld-kapitalisme eens een oogenblik krijgt om op adem te komen, men nog eens in Zweden zal zien gebeuren de trapsgewijze en ordelijke overgang van het eene type van economisch leven in het andere. Het is reeds een zeer bemoedigend verschijnsel, dat zulk een overgang tot de mogelijkheden gerekend wordt.

Marquis W. Childs.

1) Bij een „managed currency" valt het goud, als basis van het circulatiemiddel, weg (a-metallisme) en wordt de hoeveelheid van het ruilmiddel, door een actieve bankpolitiek, geregeld naar den stand van een indexcijfer, in hetwelk de prijzen van alle goederen en diensten zijn gekristalliseerd, zoodat die het algemeene prijspeil weergeeft. Deze geldpolitiek heeft ten doel dat indexcijfer duurzaam op dezelfde hoogte te houden. (Vert.)